27-30 iyun tarixlərində Özbəkistanın Cizzax vilayətinin Zamin rayonunda II Beynəlxalq Maqom Sənəti Forumu keçirilir. İyunun 27-də forumun təntənəli açılış mərasimi olub.
Mərasimdə Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev, UNESCO-nun 42-ci sessiyasının sədri Simona Mirela Mikulesku, ICESCO-nun baş direktoru Salim əl-Malik, TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raev, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotu Raimkulova, TürkPA-nın sədri Mehmet Sürəyya Ər, Türkiyə Prezidentinin baş müşaviri Yalçın Topçu, Qazaxıstan Prezidentinin müşaviri Malik Otarbayev, Tacikistan Prezidentinin köməkçisi Abdullo Rahmonzoda, Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli, Qırğızıstanın mədəniyyət, informasiya, idman və gənclər siyasəti naziri Altınbek Maksutov, MDB baş katibinin müavini Nurlan Seytimov, Asiya Regionu üzrə Beynəlxalq Folklor Təşkilatının baş katibi Mun Hön Suk və digər rəsmilər, Özbəkistanda akkreditə olunmuş diplomatik korpusun nümayəndələri iştirak ediblər.
Açılış mərasimində çıxış edən Özbəkistan Prezidenti Şövkat Mirziyoyev maqom sənətinin tarixi və əhəmiyyəti haqqında danışıb. Mərasimdə daha sonra UNESCO Baş Konfransının 42-ci Sessiyasının prezidenti Simone Mikulesku və ICESCO-nun baş direktoru Salim Məhəmməd əl-Malikin də çıxışları dinlənilib. Çıxışlardan sonra geniş konsert proqramı təqdim olunub. Konsertdə ayrı-ayrı kollektivlər bir-birindən maraqlı musiqi və rəqs nömrələri ifa edib, kompozisiyalar nümayiş etdiriblər. Bütün ifalar alqışlarla qarşılanıb. Bildirək ki, 80-dən çox ölkədən 400-ə yaxın qonağın iştirakı ilə gerçəkləşən forumun keçirildiyi “Zaminsay” kompleksi bayramsayağı bəzədilib. Burada geniş ərazidə Özbəkistan xalqının zəngin mədəniyyətini, möhtəşəm tətbiqi sənətini nümayiş etdirən sərgilər təşkil olunub.
Forum çərçivəsində iyunun 28–29-da “Maqom sənətinin inkişaf perspektivləri: nəzəri və praktiki əsaslar” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfrans keçirilir. 28-29 iyun tarixlərində həmçinin forum çərçivəsində maqom ifaçılığı müsabiqəsi təşkil olunacaq. Müsabiqədə ölkəmizi gənc xanəndələr Nisbət Sədrayeva və Səfalı Mirzəliyev təmsil edir. Onları Ruslan Zərbəliyev (tar), Pərviz Fərhadov (kamança) və Siyavuş Fərhadov (nağara) müşayiət edəcək. Müsabiqə iştirakçılarını Azərbaycan, ABŞ, Misir, Türkiyə, Özbəkistan və Hindistandan musiqi xadimlərinin yer aldığı münsiflər heyəti qiymətləndirəcək. “Ən yaxşı maqom ansamblı”, “Ən yaxşı instrumental solo”, “Ən yaxşı vokal solo” nominasiyalarının qalibləri forumun Təşkilat komitəsi tərəfindən pul mükafatı, diplom və heykəlciklərlə təltif olunacaqlar.
İyunun 30-da forumun bağlanışı və müsabiqə qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi olacaq.
Xatırladaq ki, I Beynəlxalq Maqom Sənəti Forumu 2018-ci ilin 6-10 sentyabr tarixlərində Özbəkistanın Şəhrisəbz şəhərində təşkil olunmuş və ölkəmizi təmsil edən “Muğam” instrumental qrupu birinci yeri qazanmışdı.

The 2nd Maqom (Mugham) Art International Forum is taking place from June 27-30 in the Zaamin city of Jizzakh province, Uzbekistan.  The opening ceremony of the 2nd Maqom Art International Forum will take place on June 27. Among the attendees will be Simona-Mirela Miculescu, Chairperson of the 42nd session of UNESCO; Salim Al-Malik, Director General of ICESCO; Sultan Raev, Secretary General of TURKSOY; A. Raimkulova, President of the Turkic Culture and Heritage Foundation; Mehmet Süreyya Er, Chairman of TürkPA; Adil Karimli, Minister of Culture; Mehmet Nuri Ersoy, Minister of Culture and Tourism of Türkiye; Moon Hyung Suk, Secretary-General of the Asia Region of the International Folklore Organization; and other officials and representatives of the diplomatic corps of foreign countries accredited in Uzbekistan.
At the opening ceremony, the President of Uzbekistan, Shevkat Mirziyoyev, spoke about the history and importance of maqom art. The ceremony was followed by the speeches of the President of the 42nd Session of the UNESCO General Conference Simona Miculescu, and the Director General of ICESCO, Salim Muhammad al-Malik. Following the speeches, an extensive concert program took place. Various groups presented captivating music and dance performances and compositions. All performances were received with applause. We would like to inform you that the "Zaminsay" complex, where the forum was held with around 400 guests from over 80 countries, was decorated for the event.
A large area has been dedicated to exhibitions that display the rich culture of the Uzbek people and their magnificent applied art. As part of the forum, an international scientific-practical conference titled "Development Perspectives of Maqom Art: Theoretical and Practical Foundations" will take place on June 28-29. Our country is represented in the competition by young singers Nisbat Sadrayeva and Safali Mirzaliyev. They will be accompanied by musicians Ruslan Zarbaliyev on tar, Parviz Farhadov on kamancha, and Siyavush Farhadov on drums. An international jury, with experts from Azerbaijan, the USA, Egypt, Turkey, Uzbekistan, and India, will judge the performers in categories such as "Best Maqom Ensemble", "Best Instrumental Solo", and "Best Vocal Solo". The organizing committee of the forum will award cash prizes, diplomas, and figurines to the winners. The closing ceremony of the Forum and the award ceremony for the winners will take place on June 30.
The first Maqom Art International Forum took place in Shahrisabz, Uzbekistan, from September 6-10, 2018, and the Mugham instrumental group representing our country secured the first place.