Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi qeyri-hökumət təşkilatları üçün mədəni və yaradıcı sənayelərin təşviqi üzrə qrant müsabiqəsini elan edir. Müsabiqənin əsas məqsədi Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2022-ci il 22 iyul tarixli 3378 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın Tədbirlər Planının icrası istiqamətində mədəni və yaradıcı sənayelərin, həmçinin mədəni və innovativ cəmiyyətin inkişafı üçün müasir, dayanıqlı və çoxtərəfli əməkdaşlıqları özündə ehtiva edən, müasir dövrün çağırışlarına cavab verən layihələrin həyata keçirilməsi və bu prosesdə vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarının rolunun artırılmasıdır.
Qrant müsabiqəsinin prioritet istiqamətləri:
1. Mədəniyyət və yaradıcı sənayelərin inkişafına dair layihələr (Mədəni və yaradıcı sənayelər sahəsində idarəçiliyin təkmilləşdirilməsi və institusionallaşdırılması; Mədəni və yaradıcı sənayelərlə bağlı statistik məlumatların təkmilləşdirilməsi; Mədəni və yaradıcı sənayelər sahəsində könüllülük fəaliyyəti; Mədəni və yaradıcı məhsul və xidmətlərin satışı və ixracı üçün rəqəmsal platformaların yaradılması və ya mövcud platformaların inkişaf etdirilməsi; Paytaxt və regionlarda mədəniyyət və yaradıcılıq sahələrində bacarıqların inkişafını təşviq edən tədbirlərin, o cümlədən maarifləndirici təşəbbüslərin həyata keçirilməsi; Kitab sənayesi sahəsində statistik araşdırmaların aparılması);
2. Mədəniyyət sahəsində rəqəmsal həllərə dair layihələr (Ölkə daxilində rəqəmsal yaradıcı sənayelər üzrə beynəlxalq tədbirlərin təşkili; Mədəni və yaradıcı sənayelər sahəsində innovativ texnologiyaların, o cümlədən süni intellektin tətbiqi; “E-culture” –
mədəniyyətin rəqəmsallaşdırılması; Mədəni irs (maddi və qeyri-maddi) obyektlərinin rəqəmsallaşdırılması);
3. Yerli animasiyanın dəstəklənməsinə dair layihələr (Ölkə daxilində animasiya sahəsi üzrə beynəlxalq tədbirlərin təşkili; Xarici ölkələrdə keçirilən beynəlxalq animasiya tədbirlərində iştirak);
4. Kino sənayesinin institusionallaşdırılmasına dair layihələr (Ölkə daxilində kino sahəsi üzrə beynəlxalq tədbirlərin təşkili; Xarici ölkələrdə keçirilən beynəlxalq kino tədbirlərində iştirak; Kino sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi).
Qrant müsabiqəsinin iştirakçılarına verilən tələblər:
1. Müsabiqə iştirakçısı Azərbaycan Respublikasında dövlət qeydiyyatına alınmış qeyri- hökumət təşkilatı olmalıdır;
2. Müsabiqə iştirakçısı olan qeyri-hökumət təşkilatının mədəniyyət sahəsində layihələrin icrası və tədbirlərin təşkili ilə bağlı müvafiq təcrübəsi olmalıdır;
1. Müsabiqədə iştirak edən qeyri-hökumət təşkilatı aşağıdakı sənədləri təqdim etməlidir:
Dövlət qeydiyyatı haqqında şəhadətnaməsinin əslinin elektron surəti;
Dövlət Reyestrindən Çıxarışın əslinin elektron surəti;
Nizamnamənin əslinin elektron surəti;
Qanuni təmsilçinin şəxsiyyət vəsiqəsinin FİN kodu və əslinin elektron surəti.
1. Mədəniyyət Nazirliyindən əvvəllər qrant almış, lakin qrant müqaviləsinin yekunlaşmasına baxmayaraq müqavilə üzrə öhdəliklərini qrant müsabiqəsinin başlamasına qədər tam yerinə yetirməyən qeyri-hökumət təşkilatları müsabiqədə iştirak edə bilməz;
2. Eyni qeyri-hökumət təşkilatı tərəfindən qrant müsabiqəsinə birdən artıq layihə təqdim edilə bilməz.
Qrant müsabiqəsinə təqdim olunan layihə təkliflərinə verilən tələblər:
1. Layihə təklifi maksimum 3 ay müddəti əhatə etməklə, Azərbaycan Respublikasının ərazisində həyata keçirilməlidir;
2. Bir layihə təklifinə maksimum 30 000 manat maliyyə vəsaiti ayrıla bilər.
3. Qrant müsabiqəsinə təqdim olunmuş layihələrin məzmunu Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası, “Tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması haqqında”, “Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı – Şuşa şəhəri haqqında”, “Nəşriyyat işi
haqqında”, “Kinematoqrafiya haqqında”, “Teatr və teatr fəaliyyəti haqqında”, “Kitabxana işi haqqında”, “Muzeylər haqqında”, “Azərbaycan folkloru nümunələrinin hüquqi qorunması haqqında”, “Azərbaycan xalça sənətinin qorunması və inkişaf
etdirilməsi haqqında”, “Media haqqında”, “Müəlliflik hüququ və əlaqəli hüquqlar haqqında”, “Təhsil haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanunları, Azərbaycan Respublikasının Mülki Məcəlləsi və Azərbaycan Respublikasının qanunları və digər
normativ hüquqi aktları ilə ziddiyyət təşkil etməməlidir.
Layihə təklifləri ilə bağlı əlavə tələblər:
Aşağıdakı prinsiplərə əsaslanan layihə təklifləri seçim prosesi zamanı əlavə üstünlük qazanacaq:
1. Regional əhatəlilik – Layihə təkliflərində yalnız Bakı şəhəri və Abşeron rayonu ilə kifayətlənməməli, Azərbaycanın digər şəhər və rayonlarını da əhatə etməlidir.
2. Çoxtərəfli əməkdaşlıq – Layihə təkliflərində mütəxəssislərin cəlb edilməsi nəzərə alınmalı, mərkəzi və yerli səviyyədə dövlət qurumları ilə sıx əməkdaşlıq və tərəfdaşlıq şəklində layihələri həyata keçirməlidirlər. Müvafiq olduğu hallarda özəl sektor və
maraq qrupları cəlb edilməlidir.
3. İnnovativlik – Layihə təklifləri yeni, indiyədək istifadə olunmayan mexanizmlər və metodologiya əsasında qurulmalıdır. Xüsusilə, inkişaf etmiş ölkələrdə sınaqdan keçirilmiş informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının yaratdığı imkanların
istifadəsinə üstünlük verilməlidir.
4. Müxtəliflik və İnklüzivlik – Layihə təkliflərində sağlamlıq imkanları məhdud, risk qruplarında və sosial müdafiəyə ehtiyacı olan şəxslərin, gənclərin, qadınların iştirakçılığının təmin olunması ilə bağlı konkret yanaşmalar öz əksini tapmalıdır.
5. Davamlılıq – Layihə təkliflərinin hazırlanması zamanı nəzərdə tutulan nəticələrin davamlılığı mütləq nəzərə alınmalı və bu meyarın necə qarşılandığı dəqiq və aydın şəkildə layihə təklifində göstərilməlidir.
Müsabiqəyə müraciət üçün son tarix: 2 avqust 2024-cü il Sənədlərin qəbulu grants.culture.az resursu üzərindən elektron formada həyata keçirilir
Müsabiqəyə müraciət üçün tələb olunan sənəd formaları:
1. Layihə təklifi forması
2. İcra planı forması
3. Xərclər smetası forması
Qrant müsabiqəsi ilə bağlı suallarla projects@culture.gov.az elektron ünvanına və ya Mədəniyyət Nazirliyin qaynar xəttinə (Tel: 147) müraciət etmək mümkündür.

Министерство культуры Азербайджанской Республики объявляет конкурс грантов на развитие культурных и творческих индустрий для неправительственных организаций.
Основной целью конкурса является реализация Плана действий «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы», утвержденного Указом Президента Азербайджанской Республики от 22 июля 2022 года №3378 в направлении реализации проектов, отвечающих вызовам современной эпохи, включая современное, устойчивое и многостороннее сотрудничество для развития культурных и креативных индустрий, а также культурно-инновационного общества, и повышение роли организаций гражданского общества в этом процессе.Приоритетные направления грантового конкурса:
1. Проекты по развитию культуры и креативных индустрий (Совершенствование и институционализация управления в сфере культурных и креативных индустрий); улучшение статистики по культурным и творческим индустриям; волонтерство в сфере культурных и креативных индустрий; Создание цифровых платформ или развитие существующих платформ для продажи и экспорта культурных и творческих продуктов и услуг; Реализация мер, в том числе образовательных инициатив, способствующих развитию навыков в сфере культуры и творчества в столице и регионах; Проведение статистических исследований в сфере книжной индустрии);
2. Проекты по цифровым решениям в сфере культуры (организация международных мероприятий по цифровым креативным индустриям внутри страны; применение инновационных технологий в сфере культурных и креативных индустрий, в том числе искусственного интеллекта; “E-culture” - цифровизация культуры; Оцифровка объектов культурного наследия (материального и нематериального);
3. Проекты по поддержке местной анимации (организация международных мероприятий в области анимации внутри страны; участие в международных анимационных мероприятиях, проводимых в зарубежных странах);
4. Проекты по институционализации киноиндустрии (организация международных мероприятий в сфере кино внутри страны; участие в международных киномероприятиях, проводимых в зарубежных странах; совершенствование менеджмента в сфере кино).
Требования к участникам грантового конкурса: 1. Участник должен быть неправительственной организацией, зарегистрированной в Азербайджанской Республике;
2. Неправительственная организация, участвующая в конкурсе, должна иметь соответствующий опыт реализации проектов и организации мероприятий в сфере культуры;
1. Неправительственная организация, участвующая в конкурсе, должна предоставить следующие документы:
• Электронная копия оригинала свидетельства о государственной регистрации;
• Электронная копия оригинала выписки из Государственного реестра;
• Электронная копия оригинала устава;
• Электронная копия ФИН-кода и оригинала удостоверения личности законного представителя.
1. Неправительственные организации, ранее получившие грант Министерства культуры, но, несмотря на заключение грантового соглашения, не выполнившие в полной мере свои обязательства по соглашению до начала грантового конкурса, не могут участвовать в конкурсе;
1. Одна и та же неправительственная организация не может подать на грантовый конкурс более одного проекта.
Требования к проектным предложениям, подаваемым на грантовый конкурс:
1. Проектное предложение должно быть реализовано на территории Азербайджанской Республики в течение максимального периода в 3 месяца.;
2. На одно проектное предложение может быть выделено максимум 30 000 манатов.
3. Содержание проектов, представленных на грантовый конкурс, не должно противоречить законам Азербайджанской Республики "Об охране памятников истории и культуры", "О культурной столице Азербайджана - городе Шуше", "Об издательском деле", "О кинематографии", "О театре и театральной деятельности", «О библиотечном деле», "О музеях", "О правовой охране образцов азербайджанского фольклора", "Об охране и развитии Азербайджанского коврового искусства", "О средствах массовой информации", «Об авторском праве и смежных правах», «Об образовании», Гражданскому Кодексу Азербайджанской Республики, законам и другим нормативным правовым актам Азербайджанской Республики.
Дополнительные требования к проектным предложениям:
Предложения по проектам, основанные на следующих принципах, получат дополнительный приоритет в процессе отбора:
1. Региональная полнота – проектные предложения не должны ограничиваться городом Баку и Абшеронским районом, а должны включать в себя другие города и регионы Азербайджана.
2. Многостороннее сотрудничество – в проектных предложениях необходимо учитывать привлечение специалистов, и они должны реализовывать проекты в форме тесного сотрудничества и партнерства с государственными учреждениями на центральном и местном уровнях. При необходимости следует вовлекать частный сектор и заинтересованные группы.
3. Инновационность - Проектные предложения должны основываться на новых, ранее неиспользованных механизмах и методологии. В частности, предпочтение следует отдавать использованию возможностей, создаваемых апробированными информационно-коммуникационными технологиями в развитых странах.
4. Разнообразие и инклюзивность – Проектные предложения должны отражать конкретные подходы к обеспечению участия лиц с ограниченными возможностями здоровья, групп риска и тех, кто нуждается в социальной защите, молодежи, женщин.
5. Устойчивость - Устойчивость намеченных результатов обязательно должна учитываться при подготовке проектных предложений, и то, как этот критерий соблюдается, должно быть четко и ясно указано в проектном предложении.
Крайний срок подачи заявки на участие в конкурсе: 1 августа 2024 г. Документы принимаются в электронном виде на ресурсе grants.culture.az.
Формы документов, необходимых для подачи заявки на участие в конкурсе:
По вопросам грантового конкурса можно обращаться по адресу электронной почты project@cultural.gov.az или на горячую линию Министерства культуры (Тел.: 147).