Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi qeyri-hökumət təşkilatları üçün mədəni və yaradıcı sənayelərin təşviqi üzrə qrant müsabiqəsini elan edir. Müsabiqənin əsas məqsədi Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2022-ci il 22 iyul tarixli 3378 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın Tədbirlər Planının icrası istiqamətində mədəni və yaradıcı sənayelərin, həmçinin mədəni və innovativ cəmiyyətin inkişafı üçün müasir, dayanıqlı və çoxtərəfli əməkdaşlıqları özündə ehtiva edən, müasir dövrün çağırışlarına cavab verən layihələrin həyata keçirilməsi və bu prosesdə vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarının rolunun artırılmasıdır.
Qrant müsabiqəsinin prioritet istiqamətləri:
1. Mədəniyyət və yaradıcı sənayelərin inkişafına dair layihələr (Mədəni və yaradıcı sənayelər sahəsində idarəçiliyin təkmilləşdirilməsi və institusionallaşdırılması; Mədəni və yaradıcı sənayelərlə bağlı statistik məlumatların təkmilləşdirilməsi; Mədəni və yaradıcı sənayelər sahəsində könüllülük fəaliyyəti; Mədəni və yaradıcı məhsul və xidmətlərin satışı və ixracı üçün rəqəmsal platformaların yaradılması və ya mövcud platformaların inkişaf etdirilməsi; Paytaxt və regionlarda mədəniyyət və yaradıcılıq sahələrində bacarıqların inkişafını təşviq edən tədbirlərin, o cümlədən maarifləndirici təşəbbüslərin həyata keçirilməsi; Kitab sənayesi sahəsində statistik araşdırmaların aparılması);
2. Mədəniyyət sahəsində rəqəmsal həllərə dair layihələr (Ölkə daxilində rəqəmsal yaradıcı sənayelər üzrə beynəlxalq tədbirlərin təşkili; Mədəni və yaradıcı sənayelər sahəsində innovativ texnologiyaların, o cümlədən süni intellektin tətbiqi; “E-culture” –
mədəniyyətin rəqəmsallaşdırılması; Mədəni irs (maddi və qeyri-maddi) obyektlərinin rəqəmsallaşdırılması);
3. Yerli animasiyanın dəstəklənməsinə dair layihələr (Ölkə daxilində animasiya sahəsi üzrə beynəlxalq tədbirlərin təşkili; Xarici ölkələrdə keçirilən beynəlxalq animasiya tədbirlərində iştirak);
4. Kino sənayesinin institusionallaşdırılmasına dair layihələr (Ölkə daxilində kino sahəsi üzrə beynəlxalq tədbirlərin təşkili; Xarici ölkələrdə keçirilən beynəlxalq kino tədbirlərində iştirak; Kino sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi).
Qrant müsabiqəsinin iştirakçılarına verilən tələblər:
1. Müsabiqə iştirakçısı Azərbaycan Respublikasında dövlət qeydiyyatına alınmış qeyri- hökumət təşkilatı olmalıdır;
2. Müsabiqə iştirakçısı olan qeyri-hökumət təşkilatının mədəniyyət sahəsində layihələrin icrası və tədbirlərin təşkili ilə bağlı müvafiq təcrübəsi olmalıdır;
1. Müsabiqədə iştirak edən qeyri-hökumət təşkilatı aşağıdakı sənədləri təqdim etməlidir:
Dövlət qeydiyyatı haqqında şəhadətnaməsinin əslinin elektron surəti;
Dövlət Reyestrindən Çıxarışın əslinin elektron surəti;
Nizamnamənin əslinin elektron surəti;
Qanuni təmsilçinin şəxsiyyət vəsiqəsinin FİN kodu və əslinin elektron surəti.
1. Mədəniyyət Nazirliyindən əvvəllər qrant almış, lakin qrant müqaviləsinin yekunlaşmasına baxmayaraq müqavilə üzrə öhdəliklərini qrant müsabiqəsinin başlamasına qədər tam yerinə yetirməyən qeyri-hökumət təşkilatları müsabiqədə iştirak edə bilməz;
2. Eyni qeyri-hökumət təşkilatı tərəfindən qrant müsabiqəsinə birdən artıq layihə təqdim edilə bilməz.
Qrant müsabiqəsinə təqdim olunan layihə təkliflərinə verilən tələblər:
1. Layihə təklifi maksimum 3 ay müddəti əhatə etməklə, Azərbaycan Respublikasının ərazisində həyata keçirilməlidir;
2. Bir layihə təklifinə maksimum 30 000 manat maliyyə vəsaiti ayrıla bilər.
3. Qrant müsabiqəsinə təqdim olunmuş layihələrin məzmunu Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası, “Tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması haqqında”, “Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı – Şuşa şəhəri haqqında”, “Nəşriyyat işi
haqqında”, “Kinematoqrafiya haqqında”, “Teatr və teatr fəaliyyəti haqqında”, “Kitabxana işi haqqında”, “Muzeylər haqqında”, “Azərbaycan folkloru nümunələrinin hüquqi qorunması haqqında”, “Azərbaycan xalça sənətinin qorunması və inkişaf
etdirilməsi haqqında”, “Media haqqında”, “Müəlliflik hüququ və əlaqəli hüquqlar haqqında”, “Təhsil haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanunları, Azərbaycan Respublikasının Mülki Məcəlləsi və Azərbaycan Respublikasının qanunları və digər
normativ hüquqi aktları ilə ziddiyyət təşkil etməməlidir.
Layihə təklifləri ilə bağlı əlavə tələblər:
Aşağıdakı prinsiplərə əsaslanan layihə təklifləri seçim prosesi zamanı əlavə üstünlük qazanacaq:
1. Regional əhatəlilik – Layihə təkliflərində yalnız Bakı şəhəri və Abşeron rayonu ilə kifayətlənməməli, Azərbaycanın digər şəhər və rayonlarını da əhatə etməlidir.
2. Çoxtərəfli əməkdaşlıq – Layihə təkliflərində mütəxəssislərin cəlb edilməsi nəzərə alınmalı, mərkəzi və yerli səviyyədə dövlət qurumları ilə sıx əməkdaşlıq və tərəfdaşlıq şəklində layihələri həyata keçirməlidirlər. Müvafiq olduğu hallarda özəl sektor və
maraq qrupları cəlb edilməlidir.
3. İnnovativlik – Layihə təklifləri yeni, indiyədək istifadə olunmayan mexanizmlər və metodologiya əsasında qurulmalıdır. Xüsusilə, inkişaf etmiş ölkələrdə sınaqdan keçirilmiş informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının yaratdığı imkanların
istifadəsinə üstünlük verilməlidir.
4. Müxtəliflik və İnklüzivlik – Layihə təkliflərində sağlamlıq imkanları məhdud, risk qruplarında və sosial müdafiəyə ehtiyacı olan şəxslərin, gənclərin, qadınların iştirakçılığının təmin olunması ilə bağlı konkret yanaşmalar öz əksini tapmalıdır.
5. Davamlılıq – Layihə təkliflərinin hazırlanması zamanı nəzərdə tutulan nəticələrin davamlılığı mütləq nəzərə alınmalı və bu meyarın necə qarşılandığı dəqiq və aydın şəkildə layihə təklifində göstərilməlidir.
Müsabiqəyə müraciət üçün son tarix: 2 avqust 2024-cü il Sənədlərin qəbulu grants.culture.az resursu üzərindən elektron formada həyata keçirilir
Müsabiqəyə müraciət üçün tələb olunan sənəd formaları:
1. Layihə təklifi forması
2. İcra planı forması
3. Xərclər smetası forması
Qrant müsabiqəsi ilə bağlı suallarla projects@culture.gov.az elektron ünvanına və ya Mədəniyyət Nazirliyin qaynar xəttinə (Tel: 147) müraciət etmək mümkündür.

The Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan has announced a grant competition for NGOs in order to promote cultural and creative industries. The main objective of the competition is to promote the development of cultural and creative industries and foster a cultural and innovative society in accordance with the "Strategy of Socio-Economic Development of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026" approved by the Order No. 3378 of July 22, 2022 of the President of the Republic of Azerbaijan. This includes the implementation of projects that meet today’s challenges, ensuring modern, sustainable and comprehensive cooperation, and increasing the participation of civil society organizations in this process.
Priority Areas of the Grant Competition:
1. Projects focused on developing cultural and creative industries (enhancing and institutionalizing management within cultural and creative sectors; improving statistical data related to cultural and creative industries; volunteer efforts in cultural and creative industries; establishing digital platforms for the sale and export of cultural and creative products and services or upgrading current platforms; implementing activities promoting skill development in the capital and districts, including educational initiatives; performing statistical research in the book industry;
2. Projects dealing with digital solutions in the cultural sector (Organizing international events on digital creative industries within the country; Implementing innovative technologies in cultural and creative industries, including artificial intelligence; "E-culture" - digitalization of culture; Digitization of cultural heritage, both tangible and intangible);
3. Projects to support local animation (hosting international animation events within the country; taking part in international animation events abroad);
4. Projects for the institutionalization of the film industry (hosting international film events within the country; taking part in international film festivals abroad; improving management within the film industry).
Criteria for the Applicants of the Grant Competition:
1. Eligible applicants must be state-registered non-governmental organizations within the Republic of Azerbaijan;
2. To qualify, the NGOs entering the competition must have relevant experience in implementing cultural projects and organizing cultural events;
1. The non-governmental organizations participating in the contest must submit the following documents
- a digital copy of the original state registration certificate;
- a digital copy of the original extract from state register;
- a digital copy of the original charter;
- a digital copy of the PIN code and identity card of the legal representative.
1.  Non-governmental organizations that have previously received funding from the Ministry of Culture but have not fully fulfilled their obligations prior to the start of the grant competition, despite the conclusion of the grant agreement, are not eligible to participate in the grant competition;
Criteria for Project Submissions
1. The project proposal must be implemented within the Republic of Azerbaijan for a period not exceeding 3 months.
2. The maximum amount that can be allocated to a single project proposal is AZN 30,000.
3. The content of the projects submitted to the grant competition  shall not contradict the Constitution of the Republic of Azerbaijan, the Laws of the Republic of Azerbaijan "On the protection of historical and cultural monuments", "On the cultural capital of Azerbaijan – Shusha city", "On publishing", "On cinematography", "On theater and theater activities", “On library work", "On museums", "On legal protection of  Azerbaijani folklore expressions", "On protection and development of Azerbaijani carpet art", "On media", "On copyright and related rights", "On education", the Civil Code of the Republic of Azerbaijan and any other regulatory acts of the Republic of Azerbaijan.
Additional Requirements for Project Submissions:
Project proposals that follow these principles will be prioritized during the selection process:
1. Regional inclusiveness - Project proposals should extend beyond Baku city and the Absheron district, and include various other cities and regions within Azerbaijan.
2. Multilateral collaboration - project proposals should include the expertise of specialists who will work in close cooperation and partnership with central and local government institutions. Where appropriate, the private sector and stakeholders should also be involved.
3. Innovation – Project proposals should be based on new, previously unused mechanisms and methods. Emphasis should be placed on using opportunities created by proven information and communication technologies in developed countries.
4. Diversity and Inclusion - Project proposals should reflect specific approaches to ensure the involvement of people with disabilities, vulnerable groups and people in need of social protection including youth, and women.
5. Sustainability – When drafting project proposals, it is essential to consider the sustainability of the projected outcomes, and this criterion must be clearly and precisely demonstrated within the proposal.
The application deadline for the competition is August 1, 2024. Submissions are accepted electronically via grants.culture.az.
The following documents are required to apply to the competition:
1. Project proposal form
2. Form of Implementation Plan
3. Budget Estimate Form
For inquiries regarding the grant competition, please contact projects@culture.gov.az or call the Ministry of Culture hotline at 147.