Mədəniyyət paytaxtımızda növbəti Vaqif Poeziya Günləri keçiriləcək
17-19 iyul tarixlərində Heydər Əliyev Fondu və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Şuşa şəhərində növbəti Vaqif Poeziya Günləri keçiriləcək.
Poeziya bayramına rəsmilər, ədəbiyyat, mədəniyyət və elm xadimləri, habelə AYB-nin 90 illik yubileyi münasibətilə ölkəmizdə səfərdə olan türk respublikalarından şair və yazıçılar qatılacaqlar.
Vaqif Poeziya Günləri çərçivəsində Şuşanın müxtəlif tarixi və mədəni məkanlarında, o cümlədən Heydər Əliyev Fondu tərəfindən bərpa olunan Molla Pənah Vaqifin muzey-məqbərə kompleksi, həmçinin Natəvanın evi, Şuşa Şəhər İcra Hakimiyyətinin qarşısı və Şuşa Otel-Konqres Mərkəzində tədbirlər təşkil ediləcək.
42 illik tarixə malik Vaqif Poeziya Günləri işğaldan azad edilmiş Şuşada artıq dördüncü dəfədir təşkil olunur.

17-19 июля в Шуше при организации Фонда Гейдара Алиева и Министерства культуры пройдут очередные Дни поэзии Вагифа.
В фестивале поэзии примут участие официальные лица, деятели литературы, культуры и науки, а также поэты и писатели из тюркских республик, посетившие нашу страну по случаю 90-летия СПА (Союза писателей Азербайджана).
В рамках Дней поэзии Вагифа в различных историко-культурных местах Шуши, включая музейно-мавзолейный комплекс Моллы Панаха Вагифа, восстановленный Фондом Гейдара Алиева, а также дом Натаван, площадь перед зданием Исполнительной власти города Шуша и Отельный конгресс центре Шуша, будут организованы различные мероприятия.
Отметим, что 14 января 1982 года при участии Общенационального лидера Гейдара Алиева в Шуше были открыты мавзолей и Дом поэзии великого поэта и государственного деятеля Моллы Панаха Вагифа (1717-1797). Именно на этом мероприятии Гейдар Алиев поддержал инициативу наших литераторов в этом направлении и дал поручение о проведении Дней поэзии Вагифа. Фестиваль поэтического слова впервые был организован в июле 1982 года.