Heydər Əliyev Fondu və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Şuşa şəhərində keçirilən Vaqif Poeziya Günləri başa çatıb.
Poeziya bayramına iyulun 19-da Xurşidbanu Natəvanın evinin qarşısında təşkil edilən "Vaqiflə səyahət" adlı bədii-musiqili tamaşa ilə yekun vurulub.
İlk dəfə təqdim olunan tamaşa azərbaycanlı səyyah, coğrafiyaçı, tarixçi, etnoqraf, filosof və şair Hacı Zeynalabdin Şirvaniyə həsr olunub.
Zeynalabdin Şirvani 1780-ci ildə Şamaxı şəhərində anadan olub. İlk təhsilini ailəsi Kərbəla şəhərinə köçdüyündən orada alır. 1796-cı ildə təhsilini başa vurmaqdan ötrü Bağdad şəhərinə gedir. Zeynalabdin Bağdadda fəlsəfə, tibb, astronomiya və riyaziyyatı, habelə bir sıra dilləri öyrənir. Bağdad kitabxanalarında olan səyahətnamələr, bütün Şərq dünyasından buraya axışıb gəlmiş alimlərin, şəhəri ziyarət edən zəvvarların söhbətləri onun nəzərlərində yeni bir dünya açır. Dünyanı görmək və onun möcüzələri ilə həmyerlilərini tanış etmək elə həmin vaxtdan gənc Zeynalabdinin həyat məqsədinə çevrilir və o, tərəddüd etmədən səyahətə çıxmaq qərarına gəlir...
Görkəmli alimin adı nəinki vətənimizdə, hətta onun sərhədlərindən çox-çox uzaqlarda da geniş şöhrət tapıb. H.Z.Şirvaninin tarixi, fəlsəfi, coğrafi, bioqrafik xarakter daşıyan əsərləri Çin, Hindistan, Koreya Respublikası, İran, Türkiyə, İndoneziya, Bolqarıstan, Polşa, Fransa, İngiltərə və s. ölkələrin mütəxəssis və alimləri tərəfindən çox yüksək qiymətləndirilib.
Şuşada təqdim olunan səhnə əsərində də alimin həyat yolu, ömür kredosu bir daha vərəqlənir, tamaşaçıya çatdırılır. Tamaşa Azərbaycan mədəniyyətini dünyada təbliğinə töhfə vermiş soydaşlarımızı tanıtmaq məqsədilə ərsəyə gətirilib.
Mədəniyyət Nazirliyinin sifarişi ilə hazırlanan tamaşanın ssenari müəllifi Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi İlqar Fəhmi, quruluşçu rejissoru Əməkdar artist Loğman Kərimovdur.
Tamaşada Şuşa Dövlət Musiqili Dram, Azərbaycan Dövlət Pantomima və Azərbaycan Dövlət Yuğ teatrlarından aktyorlar – Əməkdar artistlər Nazir Rüstəmov, Azad Şükürov, Bəhruz Vaqifoğlu, Teymur Məmmədov, Qasım Nağı, həmçinin Orxan Abışov, Püstəxanım Zeynalova, Jalə Novruz, Zəhra Salayeva, Sürahi Əliməmmədova, Nurlan Rüstəmov, Cavad Nuriyev, Elnur İsmayılov, Nihat Heybətov iştirak edirlər.
Səhnə əsərində eyni zamanda Xalq artisti Gülyanaq Məmmədova, Əməkdar artist Nigar Şabanova, xanəndələr Hüseyn Məlikov, Nüşabə Kərimli, Azərbaycan Dövlət Mahnı və Rəqs Ansamblı ilə Bakı Xoreoqrafiya Akademiyasının tələbələri də yer alıblar.
Böyük peşəkarlıqla hazırlanmış bədii-musiqili səhnə işi tamaşaçılar tərəfindən alqışlarla qarşılanıb.
Nümayişdən sonra xatirə şəkilləri çəkdirilib.
Bununla da mədəniyyət paytaxtımız azad Şuşada dördüncü dəfə təşkil olunan Vaqif Poeziya Günləri tarixə qovuşub.

The Vagif Poetry Days organized by the Heydar Aliyev Foundation and the Ministry of Culture in Shusha have come to a close.
On July 19, the poetry festival ended with an artistic and musical performance named "Travel with Vagif," staged in front of Khurshidbanu Natevan's home.
The performance presented for the first time is dedicated to the Azerbaijani traveler, geographer, historian, ethnographer, philosopher, and poet Haji Zeynalabdin Shirvani.
Zeynalabdin Shirvani, born in 1780 in Shamakhi, moved to the city of Karbala with his family, where he received his first education. In 1796, he moved to Baghdad to complete his studies covering philosophy, medicine, astronomy, mathematics, and several languages. The travel books in Baghdad's libraries, the discussions among scholars who gathered from across the Eastern world, and the stories of visiting pilgrims revealed a new world to him. Since then, young Zeynalabdin aimed to see the world and share its wonders with his fellow countrymen, and decided to travel without hesitation...
The name of the outstanding scientist has gained wide fame not only in our homeland, but also far beyond its borders. H. Z. Shirvani's historical, philosophical, geographical, and biographical works have been published in countries such as China, India, the Republic of Korea, Iran, Türkiye, Indonesia, Bulgaria, Poland, France, England, and beyond, and have been highly appreciated by experts and scholars of these regions.
The stage performance in Shusha, presents the scientist’s life story and life credo to the spectators. The performance is intended to introduce our compatriot who has promoted Azerbaijani culture worldwide.
The author of the play, ordered by the Ministry of Culture, is Ilgar Fahmi, the Secretary of the Union of Azerbaijani Writers, and the production director is Honored Artist Loghman Karimov.
Participants in the performance included honored artists from the Shusha State Musical Drama, State Pantomime, and State Yugh Theater: Nazir Rustamov, Azad Shukurov, Bahruz Vaqifoghlu, Teymur Mammadov, and Gasim Naghy, Orkhan Abishov, Pustakhanim Zeynalova, Jala Novruz, Zahra Salayeva, Surahi Alimammadova, Nurlan Rustamov, Javad Nuriyev, Elnur Ismayilov, and Nihat Heybatov.
At the same time, People's Artist Gulyanag Mammadova, Honored Artist Nigar Shabanova, khanandas Huseyn Malikov, Nushaba Karimli, Azerbaijan State Song and Dance Ensemble and students of the Baku Choreography Academy took part in the performance.
The artistic and musical stage performance prepared with great professionalism was met with applause by the audience.
After the performance, photos were taken to commemorate the occasion.
With this event, the Vagif Poetry Days, held for the fourth time in liberated Shusha, our cultural capital, went down in history.