Mədəniyyət naziri Adil Kərimli iyulun 30-da Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəvəti ilə ölkəmizdə səfərdə olan Çin Xalq Respublikası (ÇXR) mədəniyyət və turizm nazirinin müavini, Milli Mədəni İrs Administrasiyasının rəhbəri Li Çunun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Çin nümayəndə heyətində bu ölkənin Azərbaycandakı səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkili Dinq Tao, Mədəni İrs Akademiyasının baş direktoru Li Liusan və digər rəsmi şəxslər yer alıblar.
Nümayəndə heyətini salamlayan nazir Azərbaycan ilə Çin arasında əlaqələrdən bəhs edib. Qeyd olunub ki, dövlət başçılarımızın siyasi iradəsi ilə Azərbaycan və Çin arasında qarşılıqlı maraq və etimada əsaslanan geniş spektrli əməkdaşlıq qurulub. Bu ilin 3 iyul tarixində Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının Astanada keçirilən Zirvə toplantısı çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Çin Xalq Respublikasının Sədri Si Cinpin ilə görüşündə qəbul edilən “Azərbaycan Respublikası ilə Çin Xalq Respublikası arasında strateji tərəfdaşlığın qurulması haqqında Birgə Bəyannamə” ilə iki ölkənin əlaqələrində yeni səhifə açılıb.
İldən-ilə genişlənən əlaqələrdə mədəni əməkdaşlığın xüsusi yer tutduğunu deyən Adil Kərimli Azərbaycanın mədəniyyətin müxtəlif sahələrində əlaqələrin daha da inkişafında maraqlı olduğunu diqqətə çatdırıb. Nazir həmçinin 2023-cü ilin sentyabr ayında Çinə səfərinin onda dərin təəssürat yaratdığını bildirib, orada keçirilən görüşlərin gələcək əməkdaşlıq üçün əhəmiyyətini vurğulayıb.
Çin Milli Mədəni İrs Administrasiyasının rəhbəri Li Çun səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirib, ölkələrimiz arasında əlaqələrin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlməsindən məmnunluğunu ifadə edib.
Asiya Mədəni İrsi Qoruma Alyansı (AMİQA) haqqında məlumat verən Milli Mədəni İrs Administrasiyasının rəhbəri qurum tərəfindən müxtəlif istiqamətlər üzrə 15 proqramın həyata keçirildiyini deyib.
Li Çun AMİQA-nın ixtisaslaşdırılmış strukturlarında Azərbaycan tərəfinin də təmsil olunmasının əhəmiyyətini bildirib, ölkəmizin alyansın 4-cü konfransına ev sahibliyi etməsi ilə bağlı təkliflə çıxış edib. Qeyd olunub ki, sualtı irsin öyrənilməsi sahəsində də böyük təcrübəyə malik alyans tərəfindən Xəzərin Azərbaycan sektorunda sualtı irsin araşdırılması ilə bağlı layihə də həyata keçirilə bilər. O, həmçinin Azərbaycanın mədəni irsin rəqəmsal monitorinqi sahəsində təcrübəsini öyrənmək istədiklərini dilə gətirib.
Söhbət zamanı iki ölkə sənətçilərinin və yaradıcılıq kollektivlərinin qarşılıqlı qastrol səfərlərinin əhəmiyyəti vurğulanıb. Mədəni əməkdaşlığa dair yol xəritələrinin və memorandum layihələrinin işlənilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyinə Çin tərəfindən müvafiq memorandum layihələri təqdim edilib. Li Çun deyib ki, iki ölkə arasında əməkdaşlığın inkişafına töhfə verəcək memorandumların gələn il Pekində imzalanması yaxşı olardı. Milli Mədəni İrs Administrasiyasının rəhbəri eyni zamanda Çinin məşhur "798 Art Zone" mədəniyyət kompleksində Azərbaycan qalereyasını da görmək istədiklərini bildirib.
Görüş zamanı Azərbaycanın bu ilin noyabr ayında BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyası Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi edəcəyi nümayəndə heyətinin diqqətinə çatdırılıb. Qeyd edilib ki, COP29 çərçivəsində mədəniyyətə iqlim dəyişikliyi kontekstində baxış məsələləri də gündəmə gətiriləcək, eyni zamanda ətraf mühitin qorunmasında mədəniyyətin rolu ilə bağlı müzakirələr aparılacaq. Çin tərəfinin bu mötəbər tədbirdə iştirakının əhəmiyyətli olacağı bildirilib.

30 июля министр культуры Адиль Каримли встретился с находящейся в нашей стране по приглашению Министерства культуры Азербайджанской Республики делегацией во главе с заместителем министра культуры и туризма Китайской Народной Республики (КНР), главой Администрации национального культурного наследия Ли Чунем.
В составе китайской делегации приняли участие временный поверенный в делах посольства этой страны в Азербайджане Дин Тао, генеральный директор Академии культурного наследия Ли Люсань и другие официальные лица.
Приветствуя делегацию, министр рассказал об отношениях между Азербайджаном и Китаем. Было отмечено, что при политической воле глав наших государств между Азербайджаном и Китаем установлен широкий спектр сотрудничества, основанного на взаимном интересе и доверии. Новую страницу в отношениях между двумя странами открыла «Совместная декларация об установлении стратегического партнёрства между Азербайджанской Республикой и Китайской Народной Республикой», принятая в ходе встречи Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева с Председателем Китайской Народной Республики Си Цзиньпином в рамках Саммита Шанхайской Организации Сотрудничества, состоявшегося в Астане 3 июля текущего года.
Отметив, что культурное сотрудничество занимает особое место в отношениях, которые расширяются с каждым годом, Адиль Каримли подчеркнул, что Азербайджан заинтересован в дальнейшем развитии связей в различных областях культуры. Министр также сообщил, что его визит в Китай в сентябре 2023 года произвёл на него глубокое впечатление, и подчеркнул важность проведённых там встреч для будущего сотрудничества.
Глава Администрации национального культурного наследия Китая Ли Чунь выразил благодарность за тёплый приём и выразил удовлетворение тем, что отношения между нашими странами поднялись на уровень стратегического партнёрства.
Давая информацию об Азиатском альянсе по защите культурного наследия (ААЗКН), глава Администрации национального культурного наследия сообщил, что учреждением реализуется 15 программ по различным направлениям.
Ли Чунь выразил важность представительства Азербайджанской стороны в специализированных структурах ААЗКН и предложил нашей стране провести IV конференцию альянса. Было отмечено, что Альянс, имеющий большой опыт в области изучения подводного наследия мог бы осуществить проект, связанный с исследованием подводного наследия в Азербайджанском секторе Каспия. Он также сообщил, что хотели бы изучить опыт Азербайджана в сфере цифрового мониторинга культурного наследия.
В ходе беседы была подчёркнута важность взаимных гастролей артистов и творческих коллективов двух стран. Состоялся обмен мнениями по вопросам разработки дорожных карт и проектов меморандумов о культурном сотрудничестве. Соответствующие проекты меморандумов были представлены Китаем в Министерство культуры Азербайджана. Ли Чунь заявил, что было бы хорошо подписать в Пекине в следующем году меморандумы, которые будут способствовать развитию сотрудничества между двумя странами. В то же время глава Администрации национального культурного наследия заявил, что они хотели бы видеть Азербайджанскую галерею в знаменитом культурном комплексе Китая "798 Art Zone".
В ходе встречи до сведения делегации было доведено, что в ноябре этого года в Азербайджане пройдёт 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29). Было отмечено, что в рамках COP29 будут подняты вопросы видения культуры в контексте изменения климата, а также пройдут дискуссии о роли культуры в охране окружающей среды. Было отмечено, что участие китайской стороны в этом престижном мероприятии будет иметь важное значение.