Mədəniyyət naziri Adil Kərimli iyulun 30-da Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəvəti ilə ölkəmizdə səfərdə olan Çin Xalq Respublikası (ÇXR) mədəniyyət və turizm nazirinin müavini, Milli Mədəni İrs Administrasiyasının rəhbəri Li Çunun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Çin nümayəndə heyətində bu ölkənin Azərbaycandakı səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkili Dinq Tao, Mədəni İrs Akademiyasının baş direktoru Li Liusan və digər rəsmi şəxslər yer alıblar.
Nümayəndə heyətini salamlayan nazir Azərbaycan ilə Çin arasında əlaqələrdən bəhs edib. Qeyd olunub ki, dövlət başçılarımızın siyasi iradəsi ilə Azərbaycan və Çin arasında qarşılıqlı maraq və etimada əsaslanan geniş spektrli əməkdaşlıq qurulub. Bu ilin 3 iyul tarixində Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının Astanada keçirilən Zirvə toplantısı çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Çin Xalq Respublikasının Sədri Si Cinpin ilə görüşündə qəbul edilən “Azərbaycan Respublikası ilə Çin Xalq Respublikası arasında strateji tərəfdaşlığın qurulması haqqında Birgə Bəyannamə” ilə iki ölkənin əlaqələrində yeni səhifə açılıb.
İldən-ilə genişlənən əlaqələrdə mədəni əməkdaşlığın xüsusi yer tutduğunu deyən Adil Kərimli Azərbaycanın mədəniyyətin müxtəlif sahələrində əlaqələrin daha da inkişafında maraqlı olduğunu diqqətə çatdırıb. Nazir həmçinin 2023-cü ilin sentyabr ayında Çinə səfərinin onda dərin təəssürat yaratdığını bildirib, orada keçirilən görüşlərin gələcək əməkdaşlıq üçün əhəmiyyətini vurğulayıb.
Çin Milli Mədəni İrs Administrasiyasının rəhbəri Li Çun səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirib, ölkələrimiz arasında əlaqələrin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlməsindən məmnunluğunu ifadə edib.
Asiya Mədəni İrsi Qoruma Alyansı (AMİQA) haqqında məlumat verən Milli Mədəni İrs Administrasiyasının rəhbəri qurum tərəfindən müxtəlif istiqamətlər üzrə 15 proqramın həyata keçirildiyini deyib.
Li Çun AMİQA-nın ixtisaslaşdırılmış strukturlarında Azərbaycan tərəfinin də təmsil olunmasının əhəmiyyətini bildirib, ölkəmizin alyansın 4-cü konfransına ev sahibliyi etməsi ilə bağlı təkliflə çıxış edib. Qeyd olunub ki, sualtı irsin öyrənilməsi sahəsində də böyük təcrübəyə malik alyans tərəfindən Xəzərin Azərbaycan sektorunda sualtı irsin araşdırılması ilə bağlı layihə də həyata keçirilə bilər. O, həmçinin Azərbaycanın mədəni irsin rəqəmsal monitorinqi sahəsində təcrübəsini öyrənmək istədiklərini dilə gətirib.
Söhbət zamanı iki ölkə sənətçilərinin və yaradıcılıq kollektivlərinin qarşılıqlı qastrol səfərlərinin əhəmiyyəti vurğulanıb. Mədəni əməkdaşlığa dair yol xəritələrinin və memorandum layihələrinin işlənilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyinə Çin tərəfindən müvafiq memorandum layihələri təqdim edilib. Li Çun deyib ki, iki ölkə arasında əməkdaşlığın inkişafına töhfə verəcək memorandumların gələn il Pekində imzalanması yaxşı olardı. Milli Mədəni İrs Administrasiyasının rəhbəri eyni zamanda Çinin məşhur "798 Art Zone" mədəniyyət kompleksində Azərbaycan qalereyasını da görmək istədiklərini bildirib.
Görüş zamanı Azərbaycanın bu ilin noyabr ayında BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyası Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi edəcəyi nümayəndə heyətinin diqqətinə çatdırılıb. Qeyd edilib ki, COP29 çərçivəsində mədəniyyətə iqlim dəyişikliyi kontekstində baxış məsələləri də gündəmə gətiriləcək, eyni zamanda ətraf mühitin qorunmasında mədəniyyətin rolu ilə bağlı müzakirələr aparılacaq. Çin tərəfinin bu mötəbər tədbirdə iştirakının əhəmiyyətli olacağı bildirilib.

On July 30, the Minister of Culture, Adil Karimli, had a meeting with a delegation led by Li Qun, the Vice-Minister of Culture and Tourism of the People's Republic of China and the Head of the National Cultural Heritage Administration, who was invited to our country by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan.
The Chinese delegation included Ding Tao, charge d'affaires of the embassy of this country in Azerbaijan, Li LiuSan, Director-General of the Chinese Academy of Cultural Heritage, and other officials.
Welcoming the delegation, the Minister spoke about the relations between Azerbaijan and China. He emphasized that the two countries have established wide-ranging cooperation based on mutual interests and trust, guided by the political will of the leaders of our countries. A new era in relations between Azerbaijan and China began with the adoption of the Joint Declaration on the Establishment of Strategic Partnership by the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, and the President of the People's Republic of China, Xi Jinping, during the Shanghai Cooperation Organization summit in Astana on July 3.
Stressing the importance of cultural cooperation in growing relations, Adil Karimli noted that Azerbaijan is interested in further developing relations in various cultural fields. The Minister mentioned that his visit to China in September 2023 left a strong impression and emphasized the importance of the meetings for future cooperation.
Li Qun, the head of the National Cultural Heritage Administration of China, expressed his gratitude for the warm welcome and his satisfaction with the elevation of the relationship between the two countries to a strategic partnership.
Providing information on the Alliance for Cultural Heritage in Asia, or ACHA, the head of the National Cultural Heritage Administration said that the organization has implemented 15 programs in various directions.
Li Qun stressed the importance of Azerbaijan's participation in the specialized structures of ACHA and suggested that our country should host the 4th Conference of the Alliance. He mentioned that the Alliance, which has extensive experience in the field of underwater heritage research, could carry out a project in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea. He also expressed interest in Azerbaijan's experience in digital monitoring of cultural heritage.
The meeting emphasized the importance of reciprocal tours by artists and creative teams from both countries. The sides discussed the development of road maps and memoranda on cultural cooperation. China submitted draft memoranda to the Ministry of Culture of Azerbaijan. Li Qun mentioned that the signing of the memoranda in Beijing next year would be beneficial for the cooperation between the two countries. Moreover, the head of the National Cultural Heritage Administration expressed his hope to see an Azerbaijani gallery in the famous 798 Art Zone cultural complex in China.
During the meeting, it was brought to the delegation's attention that Azerbaijan will host the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) in November. It was emphasized that COP29 will address cultural perspectives on climate change and discuss the role of culture in environmental protection. The importance of China's participation in this prestigious event was stressed.
The two sides then discussed other issues of mutual interest. At the end, they exchanged gifts and took photos together.