Mədəniyyət Nazirliyi Mədəniyyət və yaradıcı sənayelər üzrə xüsusi Təqaüd Proqramı çərçivəsində bakalavriat və magistratura səviyyələri üzrə xaricdə təhsilin maliyyələşdirilməsi ilə bağlı sənəd qəbulu elan edir.
Yaşı 15-dən yuxarı olan, yaradıcı potensialını inkişaf etdirmək və MYS və mədəniyyətin müxtəlif sahələri üzrə əmək fəaliyyəti ilə məğul olmaq istəyən, xarici ali təhsil müəssisələrinə qəbul olmuş və ya öz hesabına təhsil almaqda olan Azərbaycan Respublikası vətəndaşları təhsilin maliyyələşdirilməsi məqsədilə Təqaüd Proqramına müraciət edə bilərlər.
Bakalavriat və magistratura səviyyələri üzrə aşağıdakı ixtisaslaşma istiqamətləri üzrə xaricdə təhsilin maliyyələşdirilməsi həyata keçirilir:
1. Audiovizual (musiqi, kino (o cümlədən animasiya), videoqrafiya və fotoqrafiya)
2. Dəb sənəti
3. Dizayn
4. Kuratorluq
5. Memarlıq
6. Tədbirlərin təşkili
7. Mədəni və yaradıcı sahə üzrə menecment
8. Nəşriyyatlarla işin təşkili
9. Oyun sənayesi
10. Teatr, komediya və performans
11. Yaradıcı texnologiyalar
Təqaüd Proqramına qəbul prosesi iki mərhələdən ibarətdir: sənədlərin qəbulu və müsahibə mərhələsi.
Tələb olunan sənədlər:
Bakalavriat səviyyəsində xaricdə təhsil üzrə:
– namizədin cari tədris ilində ümumtəhsil müəssisələrinin buraxılış sinfində (XI sinif və ya xaricdə təhsil aldıqda müvafiq buraxılış sinfi) təhsil almasını təsdiq edən arayış və ya tam orta təhsil və ya orta ixtisas təhsili haqqında dövlət sənədinin surəti;
– namizədin xarici ali təhsil müəssisəsinə qəbul edildiyini və ya xarici ali təhsil müəssisəsində təhsil aldığını təsdiq edən sənədin (ingilis, rus və türk dillərindən başqa digər dillərdə olan sənədlərin notariat qaydasında təsdiq edilmiş Azərbaycan dilinə tərcüməsi) surəti;
– namizədin təhsil alacağı xarici ali təhsil müəssisəsinin tədris dilini bilməsinə dair beynəlxalq səviyyəli dil sertifikatının surəti və ya öncəki təhsilini təhsil alacağı xarici dildə almasını təsdiq edən sənədin surəti;
– namizədin beynəlxalq təhsil proqramları üzrə müəyyən edilmiş keçid ballarının minimum və maksimum hədləri aralığında (minimum və maksimum bal daxil olmaqla) göstəricisini təsdiq edən müvafiq təhsil müəssisəsindən arayışın surəti;
– namizədin sağlamlığı haqqında arayış (forma AZS086/1);
– namizədin özünün ərsəyə gətirdiyi MYS məhsulu olduğu halda foto və video materiallar, sahibkarlıq (o cümlədən startap) fəaliyyəti ilə məşğul olduğu halda, VÖEN, startap şəhadətnaməsi (olduğu halda) və digər təsdiqedici materiallar qeyd edilən sənədlərə əlavə edilə bilər.
Magistratura səviyyəsində xaricdə təhsil üzrə:
– namizədin cari tədris ilində ali təhsil müəssisəsinin sonuncu tədris ilində təhsil almasını təsdiq edən arayış və ya bakalavr ali peşə-ixtisas dərəcəsi haqqında dövlət sənədinin surəti;
– bakalavriat səviyyəsi üzrə xarici ali təhsilə aid kvalifikasiyanın tanınmasına dair şəhadətnamənin (xaricdə ali təhsil aldıqda) surəti;
– namizədin xarici ali təhsil müəssisəsində təhsil alma bacarıqları barədə rəyi özündə ehtiva edən ali təhsil müəssisəsi və ya elmi müəssisə və təşkilatda çalışan professor-müəllim heyətinin ən azı 2 (iki) üzvü tərəfindən verilmiş tövsiyə məktubunun (namizəd əmək fəaliyyəti ilə məşğul olduğu halda, məktublardan biri onun işəgötürəni tərəfindən təqdim edilə bilər) əsli və ya surəti;
– namizədin transkriptinin (ÜOMG göstərilməklə) surəti;
– namizədin sağlamlığı haqqında arayış (forma AZS-086/1);
Sənədlərin qəbulu “edu.creative.az” informasiya resursu üzərindən elektron formada həyata keçirilir.
Müraciət formasının müvafiq bölmələrinə daxil olmaqla Təqaüd Proqramı üzrə üstünlük verilən xaricdə yerləşən ali təhsil müəssisələrinin və həmin müəssisələr üzrə ixtisas və ya proqramların siyahısı ilə tanış ola bilərsiniz.
Bununla yanaşı, namizədin Təqaüd Proqramı çərçivəsində təhsil almaq istədiyi müəssisə bu siyahıda yer almadığı təqdirdə, həmin müəssisənin yerləşdiyi ölkənin MYS-lərin inkişafına dair göstəriciləri və ixtisaslaşma istiqamətləri üzrə kadr hazırlığı baxımından imkanları və uğurları nəzərə alınmaqla, maliyyələşdirilməsi Komissiya tərəfindən məqsədəmüvafiq hesab edilə bilər.
Dövlət sifarişi və ya dövlət hesabına Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrində bakalavriat və ya magistratura səviyyələri üzrə təhsilin normativ müddətinin yarısından artıq müddətdə təhsil alan, habelə Azərbaycan Respublikasının dövlət proqramları və beynəlxalq müqavilələri (hökumətlərarası təqaüd proqramları) çərçivəsində xarici ali təhsil müəssisələrində bakalavriat və ya magistratura səviyyələri üzrə təhsilini başa vurmuş proqram iştirakçılarının eyni təhsil səviyyəsi üzrə proqram iştirakçılarının seçilməsində namizəd qismində iştirakı nəzərdə tutulmur.
Xəbər verdiyimiz kimi, “Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın Tədbirlər Planında nəzərdə tutulan “Mədəniyyət və Yaradıcı Sənayelərin (MYS) dinamik inkişafının təmin edilməsi və bu sahədə ixrac potensialının gücləndirilməsi” fəaliyyət istiqaməti üzrə MYS sahələrinin tələblərinə uyğun sertifikat proqramlarının və xaricdə təhsil üçün xüsusi təqaüd proqramının yaradılması ilə əlaqədar Mədəniyyət Nazirliyi əsas icraçı qurum olaraq müəyyənləşdirilib.
Mədəniyyət Nazirliyi Kollegiyasının qərarı ilə “Mədəniyyət və yaradıcı sənayelər üzrə xüsusi Təqaüd Proqramı” çərçivəsində “Təhsil alacaq şəxslərin seçilməsi meyarları, prosedurları və təhsilin maliyyələşdirilməsi Qaydaları” təsdiq olunub.
Sənəd qəbulu 15 avqust 2024-cü il tarixdən 15 sentyabr 2024-cü il tarixinədək davam edəcək.
Təqaüd Proqramı ilə bağlı əlavə məlumat almaq üçün avqustun 16-dan etibarən aşağıda qeyd olunan nömrə ilə əlaqə saxlamaq mümkündür:

The Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan announces the acceptance of documents for funding studies abroad at the undergraduate and graduate levels through the Special Scholarship Program for Culture and Creative Industries.
Citizens of the Republic of Azerbaijan over the age of 15 who wish to develop their creative potential and engage in various CCI and cultural activities, who have been accepted to foreign higher education institutions or are studying at their own expense, may apply for the scholarship program to finance their education.
Funding for education abroad is provided in the following areas of specialization, both at the undergraduate and graduate levels:
1. Audiovisual (music, cinema (including animation), videography, and photography)
2. Fashion Arts
3. Design
4. Curation
5. Architecture
6. Event Organization
7. Cultural and creative management
8. Organization of work with publishers
9. Game industry
10. Theater, Comedy and Performance
11. Creative Technologies
The admission process for the scholarship program consists of two stages: the document acceptance stage and the interview stage.
Documents Required:
For undergraduate studies abroad:
- A certificate or a copy of a state document on full secondary or specialized secondary education, proving that the applicant is enrolled in the graduating class of general education institutions in the current academic year (11th grade or its equivalent for study abroad);
- A copy of the document confirming the candidate's enrollment or study in a foreign higher education institution (translation of documents from languages other than English, Russian, and Turkish into Azerbaijani, certified by a public notary);
- A copy of the international language certificate proving the candidate's proficiency in the language of instruction of the foreign institution of higher education to be attended, or a copy of the document proving the candidate's previous education in that foreign language;
- A copy of the transcript from the appropriate educational institution confirming that the candidate's scores fall within the required minimum and maximum limits for international education programs;
- The health certificate of the candidate, form AZS086/1;
- Photos and videos related to CCI products created by the candidate (if any) and business activities including any start-ups, TIN and start-up certificates, if any, and other supporting materials may be attached to the above documents;
For graduate studies abroad:
- A certificate confirming the candidate's enrollment in the final academic year of the higher education institution during the current academic year or a copy of the state-issued bachelor's degree document;
- A copy of the document confirming that the candidate has been admitted to or has studied in a foreign higher education institution (translations into Azerbaijani of documents in languages other than English, Russian and Turkish certified by a public notary);
- A copy of the certificate of recognition of the foreign higher education qualification at the bachelor's level (in case of higher education abroad);
- A letter of recommendation from at least two members of the teaching staff of the higher education or scientific institution expressing their opinion on the candidate's ability to study abroad (alternatively, if the candidate is employed, one of the recommendations may come from the employer), either in the original or as a copy;
- A copy of the international language certificate showing the candidate's proficiency in the language of instruction of the foreign institution of higher education to be attended, or a copy of the document verifying the candidate's previous education in the foreign language;
- A copy of the candidate's transcript (showing GPA);
- The candidate's health certificate, form AZS086/1;
- Photos and videos related to CCI products created by the candidate (if any) and business activities including any start-ups, TIN and start-up certificates, if any, and other supporting materials may be attached to the specified documents;
Documents are accepted online via the platform "edu.creative.az."
You can check the list of preferred institutions of higher education abroad and their specializations or programs by accessing the relevant sections of the application form.
If the institution where the candidate wishes to study under the scholarship program is not listed, the Commission may consider funding by evaluating the country's indicators and the institution's achievements and potential in training personnel in specialized fields.
Persons who have studied more than half of the standard period of education at the bachelor's or master's level in higher educational institutions of the Republic of Azerbaijan under state order or at state expense, as well as those who have completed their bachelor's or master's education in foreign institutions within the framework of state programs and international agreements (interstate scholarship programs) of the Republic of Azerbaijan, are not eligible to apply as candidates for the same level of education.
As already reported, the Ministry of Culture has been designated as the main implementing body for the creation of certificate programs and special scholarship programs for study abroad in accordance with the requirements of the CCI sectors under the activity "Ensuring the dynamic development of cultural and creative industries (CCI) and strengthening their export potential" outlined in the Action Plan of the "Socioeconomic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026."
The Collegium of the Ministry of Culture has approved the "Criteria and Rules for Selection of Candidates for Education and Procedures for Financing Education" within the framework of the "Special Scholarship Program for Culture and Creative Industries".
Acceptance of documents will continue from August 15, 2024, to September 15, 2024.
For more information about the scholarship program, please call 012 525 11 28 (extension: 102 or 103) from August 16.