Mədəniyyət Nazirliyi Mədəniyyət və yaradıcı sənayelər üzrə xüsusi Təqaüd Proqramı çərçivəsində bakalavriat və magistratura səviyyələri üzrə xaricdə təhsilin maliyyələşdirilməsi ilə bağlı sənəd qəbulu elan edir.
Yaşı 15-dən yuxarı olan, yaradıcı potensialını inkişaf etdirmək və MYS və mədəniyyətin müxtəlif sahələri üzrə əmək fəaliyyəti ilə məğul olmaq istəyən, xarici ali təhsil müəssisələrinə qəbul olmuş və ya öz hesabına təhsil almaqda olan Azərbaycan Respublikası vətəndaşları təhsilin maliyyələşdirilməsi məqsədilə Təqaüd Proqramına müraciət edə bilərlər.
Bakalavriat və magistratura səviyyələri üzrə aşağıdakı ixtisaslaşma istiqamətləri üzrə xaricdə təhsilin maliyyələşdirilməsi həyata keçirilir:
1. Audiovizual (musiqi, kino (o cümlədən animasiya), videoqrafiya və fotoqrafiya)
2. Dəb sənəti
3. Dizayn
4. Kuratorluq
5. Memarlıq
6. Tədbirlərin təşkili
7. Mədəni və yaradıcı sahə üzrə menecment
8. Nəşriyyatlarla işin təşkili
9. Oyun sənayesi
10. Teatr, komediya və performans
11. Yaradıcı texnologiyalar
Təqaüd Proqramına qəbul prosesi iki mərhələdən ibarətdir: sənədlərin qəbulu və müsahibə mərhələsi.
Tələb olunan sənədlər:
Bakalavriat səviyyəsində xaricdə təhsil üzrə:
– namizədin cari tədris ilində ümumtəhsil müəssisələrinin buraxılış sinfində (XI sinif və ya xaricdə təhsil aldıqda müvafiq buraxılış sinfi) təhsil almasını təsdiq edən arayış və ya tam orta təhsil və ya orta ixtisas təhsili haqqında dövlət sənədinin surəti;
– namizədin xarici ali təhsil müəssisəsinə qəbul edildiyini və ya xarici ali təhsil müəssisəsində təhsil aldığını təsdiq edən sənədin (ingilis, rus və türk dillərindən başqa digər dillərdə olan sənədlərin notariat qaydasında təsdiq edilmiş Azərbaycan dilinə tərcüməsi) surəti;
– namizədin təhsil alacağı xarici ali təhsil müəssisəsinin tədris dilini bilməsinə dair beynəlxalq səviyyəli dil sertifikatının surəti və ya öncəki təhsilini təhsil alacağı xarici dildə almasını təsdiq edən sənədin surəti;
– namizədin beynəlxalq təhsil proqramları üzrə müəyyən edilmiş keçid ballarının minimum və maksimum hədləri aralığında (minimum və maksimum bal daxil olmaqla) göstəricisini təsdiq edən müvafiq təhsil müəssisəsindən arayışın surəti;
– namizədin sağlamlığı haqqında arayış (forma AZS086/1);
– namizədin özünün ərsəyə gətirdiyi MYS məhsulu olduğu halda foto və video materiallar, sahibkarlıq (o cümlədən startap) fəaliyyəti ilə məşğul olduğu halda, VÖEN, startap şəhadətnaməsi (olduğu halda) və digər təsdiqedici materiallar qeyd edilən sənədlərə əlavə edilə bilər.
Magistratura səviyyəsində xaricdə təhsil üzrə:
– namizədin cari tədris ilində ali təhsil müəssisəsinin sonuncu tədris ilində təhsil almasını təsdiq edən arayış və ya bakalavr ali peşə-ixtisas dərəcəsi haqqında dövlət sənədinin surəti;
– bakalavriat səviyyəsi üzrə xarici ali təhsilə aid kvalifikasiyanın tanınmasına dair şəhadətnamənin (xaricdə ali təhsil aldıqda) surəti;
– namizədin xarici ali təhsil müəssisəsində təhsil alma bacarıqları barədə rəyi özündə ehtiva edən ali təhsil müəssisəsi və ya elmi müəssisə və təşkilatda çalışan professor-müəllim heyətinin ən azı 2 (iki) üzvü tərəfindən verilmiş tövsiyə məktubunun (namizəd əmək fəaliyyəti ilə məşğul olduğu halda, məktublardan biri onun işəgötürəni tərəfindən təqdim edilə bilər) əsli və ya surəti;
– namizədin transkriptinin (ÜOMG göstərilməklə) surəti;
– namizədin sağlamlığı haqqında arayış (forma AZS-086/1);
Sənədlərin qəbulu “edu.creative.az” informasiya resursu üzərindən elektron formada həyata keçirilir.
Müraciət formasının müvafiq bölmələrinə daxil olmaqla Təqaüd Proqramı üzrə üstünlük verilən xaricdə yerləşən ali təhsil müəssisələrinin və həmin müəssisələr üzrə ixtisas və ya proqramların siyahısı ilə tanış ola bilərsiniz.
Bununla yanaşı, namizədin Təqaüd Proqramı çərçivəsində təhsil almaq istədiyi müəssisə bu siyahıda yer almadığı təqdirdə, həmin müəssisənin yerləşdiyi ölkənin MYS-lərin inkişafına dair göstəriciləri və ixtisaslaşma istiqamətləri üzrə kadr hazırlığı baxımından imkanları və uğurları nəzərə alınmaqla, maliyyələşdirilməsi Komissiya tərəfindən məqsədəmüvafiq hesab edilə bilər.
Dövlət sifarişi və ya dövlət hesabına Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrində bakalavriat və ya magistratura səviyyələri üzrə təhsilin normativ müddətinin yarısından artıq müddətdə təhsil alan, habelə Azərbaycan Respublikasının dövlət proqramları və beynəlxalq müqavilələri (hökumətlərarası təqaüd proqramları) çərçivəsində xarici ali təhsil müəssisələrində bakalavriat və ya magistratura səviyyələri üzrə təhsilini başa vurmuş proqram iştirakçılarının eyni təhsil səviyyəsi üzrə proqram iştirakçılarının seçilməsində namizəd qismində iştirakı nəzərdə tutulmur.
Xəbər verdiyimiz kimi, “Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın Tədbirlər Planında nəzərdə tutulan “Mədəniyyət və Yaradıcı Sənayelərin (MYS) dinamik inkişafının təmin edilməsi və bu sahədə ixrac potensialının gücləndirilməsi” fəaliyyət istiqaməti üzrə MYS sahələrinin tələblərinə uyğun sertifikat proqramlarının və xaricdə təhsil üçün xüsusi təqaüd proqramının yaradılması ilə əlaqədar Mədəniyyət Nazirliyi əsas icraçı qurum olaraq müəyyənləşdirilib.
Mədəniyyət Nazirliyi Kollegiyasının qərarı ilə “Mədəniyyət və yaradıcı sənayelər üzrə xüsusi Təqaüd Proqramı” çərçivəsində “Təhsil alacaq şəxslərin seçilməsi meyarları, prosedurları və təhsilin maliyyələşdirilməsi Qaydaları” təsdiq olunub.
Sənəd qəbulu 15 avqust 2024-cü il tarixdən 15 sentyabr 2024-cü il tarixinədək davam edəcək.
Təqaüd Proqramı ilə bağlı əlavə məlumat almaq üçün avqustun 16-dan etibarən aşağıda qeyd olunan nömrə ilə əlaqə saxlamaq mümkündür:

Министерство культуры объявляет о приеме заявок на финансирование обучения за границей в рамках специальной Стипендиальной программы в области культуры и творческих индустрий для студентов бакалавриата и магистратуры.
Граждане Азербайджанской Республики в возрасте от 15 лет и старше, желающие развить свой творческий потенциал и заниматься трудовой деятельностью в различных областях культуры и творческих индустрий, а также те, кто уже принят в иностранные образовательные учреждения или обучается за собственный счет, могут подать заявку на участие в Стипендиальной программе с целью финансирования их образования.
Финансирование обучения за границей осуществляется по следующим специальностям на уровнях бакалавриата и магистратуры:
Процесс подачи заявки на стипендиальную программу включает два этапа: приём документов и этап собеседования.
Необходимые документы:
Для обучения за границей на уровне бакалавриата:
– справка, подтверждающая обучение кандидата в выпускном классе общей образовательной школы в текущем учебном году (XI класс или соответствующий выпускной класс при обучении за границей), или копия государственного документа об окончании общего среднего или среднего специального образования;
– копия документа, подтверждающего, что кандидат принят в иностранное образовательное учреждение или обучается в нем (для документов на языках, кроме английского, русского и турецкого, нотариально заверенный перевод на азербайджанский язык);
– копия международного языкового сертификата, подтверждающего знание языка обучения в иностранном образовательном учреждении, или копия документа, подтверждающего получение предыдущего образования на языке, на котором будет получено новое образование;
– копия справки из соответствующего образовательного учреждения, подтверждающая показатель кандидата в диапазоне минимальных и максимальных проходных баллов (включая минимальный и максимальный баллы), установленных международной образовательной программой;
– справка о здоровье кандидата (форма AZS086/1);
– в случае если кандидат создал собственный продукт культуры и творческих индустрий, фото и видео материалы, а также если кандидат занимается предпринимательской деятельностью (включая стартапы), необходимо приложить идентификационный номер налогоплательщика (VÖEN), свидетельство о регистрации стартапа (если имеется) и другие подтверждающие материалы к указанным документам.
Приём документов осуществляется в электронном виде через информационный ресурс "edu.creative.az".
Ознакомиться со списком зарубежных высших учебных заведений, на которые распространяется предпочтение в рамках программы стипендий, а также со списком специализаций или программ можно в соответствующих разделах формы заявки.
Кроме того, если учебное заведение, в котором кандидат хочет обучаться в рамках Стипендиальной программы, не включено в данный список, финансирование может быть рассмотрено Комиссией с учетом показателей развития культуры и творческих индустрий в стране размещения данного заведения, а также возможностей и успехов в подготовке кадров по соответствующим направлениям специализации.
Кандидаты, которые обучаются на бакалавриате или магистратуре в государственных или финансируемых государством высших учебных заведениях Азербайджанской Республики, если они уже завершили более половины нормативного срока обучения, а также участники программ, которые завершили обучение на бакалавриате или магистратуре в зарубежных высших учебных заведениях в рамках государственных программ и международных соглашений (правительственные стипендиальные программы), не могут участвовать в отборе на программы того же уровня обучения.
Как уже сообщалось ранее, в рамках Плана мероприятий "Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022–2026 годы" предусмотрено направление деятельности по "Обеспечению динамичного развития культуры и творческих индустрий и укреплению экспортного потенциала в этой сфере". В связи с этим Министерство культуры было определено в качестве основного исполнителя по созданию сертификационных программ, соответствующих требованиям в области культуры и творческих индустрий, и специальной стипендиальной программы для обучения за границей.
Согласно решению Коллегии Министерства культуры, утверждены "Критерии, процедуры и правила финансирования для отбора лиц, которые будут обучаться в рамках специальной стипендиальной программы в области культуры и креативных индустрий".
Начало формы
Приём документов будет продолжаться с 15 августа 2024 года по 15 сентября 2024 года.
Для получения дополнительной информации о Стипендиальной программе можно обратиться по следующему номеру с 16 августа: