Doğma yurda qayıtmış Füzuli məktəblilərinin asudə vaxtının maraqlı və əyləncəli təşkili məqsədilə Füzuli şəhərində 15-18 avqust tarixlərində Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı, Elm və Təhsil Nazirliyi, Ağdam, Füzuli və Xocavənd üzrə Prezidentin xüsusi nümayəndəliyinin dəstəyi ilə keçirilən “Füzulidə yay məktəbi” layihəsi rəngarəng və maraqlı tədbirlərlə yadda qaldı.
Avqustun 17-də Füzuli şəhər Kurmanqazı adına Uşaq yaradıcılıq mərkəzində yay məktəbinin "Musiqi" günündə iştirakçılar üçün tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimləri tərəfindən ustad dərsləri keçirildi və iki böyük konsert təşkil olundu.
Əvvəlcə Xalq artisti, opera müğənnisi Samir Cəfərov açıq havada pianino arxasına keçərək musiqi və xanəndəliyə marağı olan məktəblilər üçün vokal üzrə ustad dərsi verdi və onlarla ifaçılığın sirlərini paylaşdı. Məktəblilərlə həm fərdi, həm kollektiv şəkildə məşğul olan sənətçi hər bir şagirdə üzərində çalışmalı olduğu istiqamətlər üzrə tövsiyələrini verdi.
Daha sonra Xalq artisti, aktyor Vidadi Həsənov səmimi mühitdə - açıq havada çəmənlikdə məktəblilərlə çay içərək teatr və yaradıcılıq haqqında söhbət etdi. Məktəblilərin oxuduqları kitablar, baxdıqları filmlərlə maraqlanan aktyor gələcəkdə incəsənət sahələri üzrə ixtisaslaşmaq istəyən məktəblilərə özlərini inkişaf etdirmək üçün bu istiqamətdə məsləhətlər verdi, onlarla səhnədə özünüifadə və diqqəti toplama məqsədli öyrədici oyunlar təşkil etdi.
Yay məktəbinin günlük proqramı konsertlərlə davam etdi və Kurmanqazı adına Uşaq yaradıcılıq mərkəzinin Akt zalında "Qarabağ bülbülləri" Füzulidə" adlı möhtəşəm konsert proqramı təşkil olundu. Konsertdə Əməkdar artist, xanəndə Təyyar Bayramovun müşayiəti ilə “Qarabağ bülbülləri"nin məharətli ifaları böyük alqışlarla qarşılandı.
Günün sonunda Qarabağ bölgəsi musiqi məktəblərinin şagirdləri və Kurmanqazı adına Uşaq yaradıcılıq mərkəzinin kollektivinin iştirakı ilə rəngarəng musiqi nömrələri ilə zəngin konsert proqramı məktəblilərin ifasında təqdim olundu.
Avqustun 18-də Kurmanqazı adına Uşaq yaradıcılıq mərkəzində məktəblilər ilk öncə, yazar, ədəbiyyatşünas Ramil Əhmədin "Yaradıcı yazarlıq" üzrə ustad dərsində iştirak etdilər.
Daha sonra yay məktəbinin iştirakçıları üçün açıq havada müxtəlif idman müsabiqələri, estafet yarışları keçirildi və hər bir uşaq yay məktəbində hədiyyə sahibi oldu.
Yay məktəbinin proqramı filmə baxışla davam etdi. Daha sonra "Füzulidə Yay Məktəbi"nin bağlanış mərasimi keçirildi. Bağlanış tədbirində məktəblilərin yay məktəbi haqqında təəssüratları öyrənildi, gələcəkdə bu məzmundakı fəaliyyətlər üçün arzu və istəkləri dinlənildi. Uşaqlar "Füzulidə yay məktəbi" layihəsi çərçivəsində bir çox mövzularda həm maarifləndiklərini, həm çox əyləndiklərini, həm də yeni insanlar tanıyaraq, yeni məlumatlar əldə etdiklərini və bu cür layihələrin yenə həyata keçirilməsi üçün arzularını xüsusi qeyd etdilər.
Qeyd edək ki, "Füzulidə yay məktəbi" layihəsinə "Sirab", "Final çayı", "Bazarstore" və "Nort Vest" şirkətləri dəstək verdi.

С целью обеспечения интересного времяпрепровождения вернувшихся в родные края физулинских школьников Министерство культуры Азербайджана, при поддержке Министерства науки и образования и специального представительства Президента Азербайджана по Агдамскому, Физулинскому и Ходжавендскому районам, организовало 15-18 августа проект «Летняя школа в Физули», оставшийся в памяти его участников красочными и интересными мероприятиями.
17 августа в Центре детского творчества имени Гурмангазы в рамках Летней школы прошел день музыки, в рамках которого известные деятели культуры и искусства организовали мастер-классы и дали два больших концерта для школьников-участников мероприятия.
Так, народный артист Азербайджана, оперный певец Самир Джафаров, аккомпанируя на рояле, провел мастер-класс по вокалу для школьников, интересующихся музыкой и пением. Проводящий с молодежью как групповые, так и индивидуальные занятия, специалист рекомендовал каждому из участников мастер-класса, в каких направлениях им необходимо работать.
Затем народный артист Азербайджана, актёр Видади Гасанов во время организованного на открытой лужайке чаепития в дружеской обстановке рассказал школьникам о театре и своем творческом пути. Актер поинтересовался у школьников о том, какие они читают книги и какие смотрят фильмы, после чего дал профессиональные советы по направлениям искусства, в котором молодежь видит свое будущее, и организовал на сцене развивающие занятия, направленные на развитие самовыражения и концентрации.
Ежедневная программа летней школы продолжилась в актовом зале Детского творческого центра имени Курмангазы грандиозной концертной программой «Соловьи Карабаха» в Физули». Совместное выступление «Соловьев Карабаха» с заслуженным артистом, певцом Тайяром Байрамовым было встречено бурными аплодисментами.
В конце дня была представлена ​​насыщенная красочными музыкальными номерами концертная программа с участием учащихся музыкальных школ Карабахского региона и коллектива Детского творческого центра имени Курмангазы.
18 августа в Центре детского творчества имени Гурмангазы школьники приняли участие в мастер-классе «Творческая публицистика», организованном публицистом, литературоведом Рамилем Ахмедом.
Затем для участников мероприятия на открытом воздухе были организованы различные спортивные, эстафетные соревнования, каждый участник получил памятные призы.
Программа мероприятия продолжилась показом кинофильма, после чего состоялась церемония закрытия «Летней школы в Физули». Школьники поделились своими впечатлениями о мероприятии, выразили свои пожелания касательно будущей деятельности проекта. По словам школьников, они хорошо провели время в рамках проекта, многое узнали, завели новые знакомства, выразили надежду на организацию в будущем таких проектов.
Отметим, что проект «Летняя школа в Физули» была проведена при поддержке компаний "Sirab", "Final çayı", "Bazarstore" и "Nort Vest".