Doğma yurda qayıtmış Füzuli məktəblilərinin asudə vaxtının maraqlı və əyləncəli təşkili məqsədilə Füzuli şəhərində 15-18 avqust tarixlərində Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı, Elm və Təhsil Nazirliyi, Ağdam, Füzuli və Xocavənd üzrə Prezidentin xüsusi nümayəndəliyinin dəstəyi ilə keçirilən “Füzulidə yay məktəbi” layihəsi rəngarəng və maraqlı tədbirlərlə yadda qaldı.
Avqustun 17-də Füzuli şəhər Kurmanqazı adına Uşaq yaradıcılıq mərkəzində yay məktəbinin "Musiqi" günündə iştirakçılar üçün tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimləri tərəfindən ustad dərsləri keçirildi və iki böyük konsert təşkil olundu.
Əvvəlcə Xalq artisti, opera müğənnisi Samir Cəfərov açıq havada pianino arxasına keçərək musiqi və xanəndəliyə marağı olan məktəblilər üçün vokal üzrə ustad dərsi verdi və onlarla ifaçılığın sirlərini paylaşdı. Məktəblilərlə həm fərdi, həm kollektiv şəkildə məşğul olan sənətçi hər bir şagirdə üzərində çalışmalı olduğu istiqamətlər üzrə tövsiyələrini verdi.
Daha sonra Xalq artisti, aktyor Vidadi Həsənov səmimi mühitdə - açıq havada çəmənlikdə məktəblilərlə çay içərək teatr və yaradıcılıq haqqında söhbət etdi. Məktəblilərin oxuduqları kitablar, baxdıqları filmlərlə maraqlanan aktyor gələcəkdə incəsənət sahələri üzrə ixtisaslaşmaq istəyən məktəblilərə özlərini inkişaf etdirmək üçün bu istiqamətdə məsləhətlər verdi, onlarla səhnədə özünüifadə və diqqəti toplama məqsədli öyrədici oyunlar təşkil etdi.
Yay məktəbinin günlük proqramı konsertlərlə davam etdi və Kurmanqazı adına Uşaq yaradıcılıq mərkəzinin Akt zalında "Qarabağ bülbülləri" Füzulidə" adlı möhtəşəm konsert proqramı təşkil olundu. Konsertdə Əməkdar artist, xanəndə Təyyar Bayramovun müşayiəti ilə “Qarabağ bülbülləri"nin məharətli ifaları böyük alqışlarla qarşılandı.
Günün sonunda Qarabağ bölgəsi musiqi məktəblərinin şagirdləri və Kurmanqazı adına Uşaq yaradıcılıq mərkəzinin kollektivinin iştirakı ilə rəngarəng musiqi nömrələri ilə zəngin konsert proqramı məktəblilərin ifasında təqdim olundu.
Avqustun 18-də Kurmanqazı adına Uşaq yaradıcılıq mərkəzində məktəblilər ilk öncə, yazar, ədəbiyyatşünas Ramil Əhmədin "Yaradıcı yazarlıq" üzrə ustad dərsində iştirak etdilər.
Daha sonra yay məktəbinin iştirakçıları üçün açıq havada müxtəlif idman müsabiqələri, estafet yarışları keçirildi və hər bir uşaq yay məktəbində hədiyyə sahibi oldu.
Yay məktəbinin proqramı filmə baxışla davam etdi. Daha sonra "Füzulidə Yay Məktəbi"nin bağlanış mərasimi keçirildi. Bağlanış tədbirində məktəblilərin yay məktəbi haqqında təəssüratları öyrənildi, gələcəkdə bu məzmundakı fəaliyyətlər üçün arzu və istəkləri dinlənildi. Uşaqlar "Füzulidə yay məktəbi" layihəsi çərçivəsində bir çox mövzularda həm maarifləndiklərini, həm çox əyləndiklərini, həm də yeni insanlar tanıyaraq, yeni məlumatlar əldə etdiklərini və bu cür layihələrin yenə həyata keçirilməsi üçün arzularını xüsusi qeyd etdilər.
Qeyd edək ki, "Füzulidə yay məktəbi" layihəsinə "Sirab", "Final çayı", "Bazarstore" və "Nort Vest" şirkətləri dəstək verdi.

The "Summer School in Fuzuli" project, organized by the Ministry of Culture, the Ministry of Science and Education, and supported by the President’s Special Representation in Aghdam, Fuzuli, and Khojavand, aimed at providing engaging and entertaining leisure for Fuzuli schoolchildren who returned to their native lands, left a lasting imporession with its colorful and interesting events in Fuzuli on August 15-18.
On August 17, during the "Music" day at the Children's Creative Center named after Kurmangazy in Fuzuli, well-known cultural and artistic figures conducted master classes for the participants, and two major concerts were organized.
Opera singer and People's Artist Samir Jafarov went behind the piano and held an open-air vocal master class for schoolchildren interested in music and singing, sharing the secrets of his craft. He worked with the schoolchildren both individually and in groups, providing each with tailored advice on areas for improvement.
Later, People's Artist and actor Vidadi Hasanov engaged in a conversation with schoolchildren about theater and creativity in an informal, open-air setting. Interested in the books they read and the films they watch, the actor offered advice to those aspiring to specialize in the arts and encouraged their development. He also conducted educational games aimed at enhancing their self-expression and focus on stage.
The daily program of the summer school continued with concerts, and a grand concert program called "Nightingales of Karabakh" in Fuzuli" was organized in the Assembly Hall of the Children's Creative Center named after Kurmangazy. At the concert, the skilled performances of "Nightingales of Karabakh" accompanied by Honored Artist, singer Tayyar Bayramov were met with great applause.
At the end of the day, a vibrant musical concert program was performed by students from the Karabakh region's music schools and the group of the Children's Creative Center named after Kurmangazy.
On August 18, schoolchildren at the Children's Creative Center named after Kurmangazy attended "Creative Writing" master class led by writer and literary critic Ramil Ahmed.
Following that, various outdoor sports competitions and relay races were organized for the summer school participants, and each child received a gift.
The program of the summer school continued with a film screening. Afterwards, the closing ceremony of "Summer School in Fuzuli" was held. At the closing event, schoolchildren shared their impressions of the summer school and voiced their wishes for future activities of this kind. The children mentioned that they were taught various subjects as part of the "Summer School in Fuzuli" project, had a great time, met new friends, and learned new things, and they hoped for such projects to be repeated.