Yaxın günlərdə prioritet ixtisaslara ödənişsiz qəbul aparılacaq
Mədəniyyət Nazirliyi sistemində fəaliyyət göstərən musiqi, incəsənət məktəb və mərkəzlərinə 2024/2025-ci tədris ili üçün qəbul imtahanlarında uğur qazanan şagirdlərin sayı 10 000 nəfərə çatıb. Qəbul olunan şagirdlərin qeydiyyatının müddəti 31 avqust tarixinədək uzadılıb.
Simfonik orkestr alətləri, eləcə də bir sıra milli musiqi alətləri üzrə ifaçılara yüksək tələbat nəzərə alınaraq həmin ixtisaslara marağın artırılması məqsədilə qəbul imtahanlarında 50 və daha yuxarı bal toplayan şagirdlər ödənişsiz əsaslarla aşağıdakı ixtisaslar üzrə əlavə yerləşdirmədə iştirak edə bilərlər:
1. Violonçel
2. Kontrabas
3. Arfa
4. Fleyta
5. Qoboy
6. Klarnet
7. Faqot
8. Saksofon
9. Truba
10. Trombon
11. Valtorna
12. Zərb alətləri
13. Balaban
14. Qanun
15. Saz
Qeyd edək ki, bu ixtisaslar üzrə əlavə yerləşdirmədə iştirak etmək istəyən şagirdlər my.culture.az şəxsi kabineti vasitəsilə qeydiyyatdan keçə biləcəklər. Bununla bağlı yaxın günlərdə əlavə məlumat veriləcək.

Число учащихся, сдавших вступительные экзамены на 2024/2025 учебный год в музыкальные, художественные школы и центры, действующие в системе Министерства культуры, достигло 10 тысяч человек. Срок регистрации поступивших студентов продлен до 31 августа.
Учитывая высокий спрос на исполнителей на инструментах симфонического оркестра, а также на ряде национальных музыкальных инструментов, в целях повышения интереса к этим специальностям студенты, набравшие на вступительных экзаменах 50 балов и выше, могут бесплатно участвовать в дополнительном зачислении на следующие специальности:
1. Виолончель
2. Контрабас
3. Арфа
4. Флейта
5. Гобой
6. Кларнет
7. Фагот
8. Саксофон
9. Труба
10. Тромбон
11. Валторна
12. Ударные инструменты
13. Балабан
14. Канун
15. Саз
Следует отметить, что студенты, желающие принять участие в дополнительном зачислении на данные специальности, смогут зарегистрироваться через личный кабинет my.culturе.az Дополнительная информация будет предоставлена ​​в ближайшеие дни.