Mədəniyyət naziri Adil Kərimli oktyabrın 10-da Azərbaycan Dövlət Kukla Teatrında olub, kollektivlə görüşüb söhbət edib.
93 illik zəngin keçmişə malik, milli kuklaçılıq ənənələrini layiqincə yaşadan sənət ocağı haqqında söz açan nazir dövlət teatr müəssisələri ilə ilk görüşün məhz bu teatrla başlanmasının təsadüfi olmadığını bildirib.
Bildirilib ki, teatr tamaşa-plan göstəriciləri, repertuar siyasəti, daxili və xarici qastrollar, beynəlxalq festivallarda iştirak baxımından öz fəaliyyəti ilə seçilir.
Qarşıda duran məqsəd və vəzifələrdən danışan nazir yeni dövrün çağırışlarının  teatrların fəaliyyətində nəzərə alınmasının əhəmiyyətini qeyd edib. Vurğulanıb ki, çağdaş sənət meyilləri, dünya teatr prosesinə inteqrasiya ilə yanaşı, milli ənənələrə əsaslanan repertuar siyasəti qurulmalıdır. Eyni zamanda istedadlı, ixtisaslı gənclərin sənət ocağına cəlb edilməsi, yaradıcı və texniki heyətin xarici ölkələrdə təkmilləşmə kurslarında, ustad dərslərində iştirakı da diqqətdə saxlanılmalıdır.
Daxili qastrol marafonunun bundan sonra da davam etdirilməsinin vacibliyini qeyd edən nazir sənət ocağının kollektivinə yeni yaradıcılıq uğurları arzulayıb.
Azərbaycan Dövlət Kukla Teatrının direktoru Əməkdar mədəniyyət işçisi Rəşad Əhmədzadə səmimi görüşə, kollektivin fəaliyyəti haqqında xoş sözlərə görə nazirə təşəkkürünü bildirib.
Direktor fəaliyyətlərində nazirliyin diqqət və qayğısını daim hiss etdiklərini vurğulayıb. O, ölkədəki 5 kukla teatrı üçün mərkəz funksiyasını yerinə yetirən Azərbaycan Dövlət Kukla Teatrının statusu ilə bağlı məsələni qeyd edib, eləcə də ömrü şırma arxasında keçən kuklaçıların əməyinin qiymətləndirilməsini arzuladıqlarını diqqətə çatdırıb.
Teatrın mütəmadi şəkildə yüksək kateqoriyalı beynəlxalq festivallarda iştirak etdiyini deyən direktor vaxtilə ölkəmizdə keçirilən “Cırtdan” Bakı Beynəlxalq Kukla Teatrları Festivalı formatında yeni bir layihənin həyata keçirilməsinin əhəmiyyətli olacağını bildirib.

On October 10, Minister of Culture Adil Karimli visited the Azerbaijan State Puppet Theater, where he met and talked with the team.
The Minister noted that it was no coincidence that the first meeting with state theater institutions began with this theater, which has been a hotbed of art for 93 years and preserves national puppet traditions.
It was mentioned that the theater stands out for its activity in planning indicators, diverse repertoire, national and international tours, and participation in international festivals.
Discussing the future goals and objectives, the Minister pointed out the importance of meeting the challenges of the new era in the operation of the theater. Emphasis was placed on developing a repertoire policy that respects national traditions while incorporating modern art trends and the global theatrical process; attracting talented and qualified young people to the art center; and ensuring that creative and technical staff attend advanced training courses and master classes overseas.
The Minister emphasized the importance of the continuation of the national touring marathon and wished the team of the art center new creative successes.
The director of the Azerbaijan State Puppet Theatre and honored cultural worker Rashad Ahmadzadeh thanked the minister for the sincere meeting and kind words about the work of the team.
The director emphasized that they always feel the attention and care of the Ministry in their activities. Referring to the Azerbaijan State Puppet Theatre, as the center of five puppet theaters in the country, he expressed the wish to acknowledge the efforts of the puppeteers working behind the scenes.
Noting the regular participation of the theater in prestigious international festivals, the director expressed the necessity of implementing a new project similar to the "Jirtdan" Baku International Puppet Theatre Festival held in our country.