Mədəniyyət naziri Adil Kərimli oktyabrın 10-da Azərbaycan Dövlət Kukla Teatrında olub, kollektivlə görüşüb söhbət edib.
93 illik zəngin keçmişə malik, milli kuklaçılıq ənənələrini layiqincə yaşadan sənət ocağı haqqında söz açan nazir dövlət teatr müəssisələri ilə ilk görüşün məhz bu teatrla başlanmasının təsadüfi olmadığını bildirib.
Bildirilib ki, teatr tamaşa-plan göstəriciləri, repertuar siyasəti, daxili və xarici qastrollar, beynəlxalq festivallarda iştirak baxımından öz fəaliyyəti ilə seçilir.
Qarşıda duran məqsəd və vəzifələrdən danışan nazir yeni dövrün çağırışlarının  teatrların fəaliyyətində nəzərə alınmasının əhəmiyyətini qeyd edib. Vurğulanıb ki, çağdaş sənət meyilləri, dünya teatr prosesinə inteqrasiya ilə yanaşı, milli ənənələrə əsaslanan repertuar siyasəti qurulmalıdır. Eyni zamanda istedadlı, ixtisaslı gənclərin sənət ocağına cəlb edilməsi, yaradıcı və texniki heyətin xarici ölkələrdə təkmilləşmə kurslarında, ustad dərslərində iştirakı da diqqətdə saxlanılmalıdır.
Daxili qastrol marafonunun bundan sonra da davam etdirilməsinin vacibliyini qeyd edən nazir sənət ocağının kollektivinə yeni yaradıcılıq uğurları arzulayıb.
Azərbaycan Dövlət Kukla Teatrının direktoru Əməkdar mədəniyyət işçisi Rəşad Əhmədzadə səmimi görüşə, kollektivin fəaliyyəti haqqında xoş sözlərə görə nazirə təşəkkürünü bildirib.
Direktor fəaliyyətlərində nazirliyin diqqət və qayğısını daim hiss etdiklərini vurğulayıb. O, ölkədəki 5 kukla teatrı üçün mərkəz funksiyasını yerinə yetirən Azərbaycan Dövlət Kukla Teatrının statusu ilə bağlı məsələni qeyd edib, eləcə də ömrü şırma arxasında keçən kuklaçıların əməyinin qiymətləndirilməsini arzuladıqlarını diqqətə çatdırıb.
Teatrın mütəmadi şəkildə yüksək kateqoriyalı beynəlxalq festivallarda iştirak etdiyini deyən direktor vaxtilə ölkəmizdə keçirilən “Cırtdan” Bakı Beynəlxalq Kukla Teatrları Festivalı formatında yeni bir layihənin həyata keçirilməsinin əhəmiyyətli olacağını bildirib.

Министр культуры Адиль Каримли 10 октября посетил Азербайджанский Государственный театр кукол, встретился и побеседовал с коллективом театра.
Говоря о художественной мастерской с богатой 93-летней историей, хранящей традиции национального кукольного искусства, министр отметил, что неслучайно именно с этого театра началась первая встреча с государственными театральными учреждениями.
Было отмечено, что театр отличается своей деятельностью по плановым показателям, репертуарной политике, отечественным и зарубежным гастролям, участию в международных фестивалях.
Говоря о предстоящих целях и задачах, министр отметил важность учёта вызовов новой эпохи в работе театров. Было подчёркнуто, что наряду с интеграцией тенденций современного искусства и мирового театрального процесса необходимо формировать репертуарную политику, основанную на национальных традициях. При этом следует уделить внимание привлечению в художественную мастерскую талантливой и квалифицированной молодёжи, участию творческих и технических кадров в курсах повышения квалификации и мастер-классах в зарубежных странах.
Отметив важность продолжения внутреннего гастрольного марафона, министр пожелал коллективу художественной мастерской новых творческих успехов.
Директор Азербайджанского государственного театра кукол, заслуженный деятель культуры Рашад Ахмедзаде поблагодарил министра за искреннюю встречу и добрые слова о деятельности коллектива.
Директор подчеркнул, что они всегда чувствуют внимание и заботу министерства в своей деятельности. Он отметил вопрос о статусе Азербайджанского государственного театра кукол, как центра пяти кукольных театров страны, а также высказал пожелание об оценке труда артистов-кукловодов, чья жизнь проходит за сценической ширмой.
Отметив, что театр регулярно участвует в международных фестивалях высокого уровня, сказал, что важно было бы реализовать новый проект в формате Бакинского международного фестиваля театров кукол «Джыртдан» («Мальчик-с-Пальчик»), который когда-то проводился в нашей стране.