Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən musiqi, incəsənət məktəb və mərkəzlərinə (bundan sonra – məktəblər) direktorların və tədris işləri üzrə direktor müavinlərinin işə qəbulu qaydalarında dəyişikliklər edilib. Yeni qaydalara əsasən, test imtahanı və müsahibə mərhələsinin keçid balları aşağı salınaraq namizədlərə bərabər imkanlar yaradılıb.
Əvvəlki qaydalara görə, Bakı şəhər məktəblərində direktor vəzifəsi üçün test imtahanının minimum keçid balı 70, Abşeron rayon, Sumqayıt və Gəncə şəhərlərinin məktəbləri üçün 60, digər şəhər və rayonlar üzrə isə 50 bal idi. Direktor müavinləri üçün isə bu göstərici Bakı şəhəri üzrə 63, Abşeron rayon, Sumqayıt və Gəncə şəhər məktəbləri üçün 54, digər bölgələrdə isə 45 bal təşkil edirdi. Yeni qaydalarda bölgə fərqləri aradan qaldırılaraq bütün şəhər və rayonlar üzrə məktəblərdə direktorlar üçün keçid balı 55, direktor müavinləri üçün isə 50 bal müəyyən olunub.
Əvvəlki qaydalara əsasən, müsahibə mərhələsində 32 və daha çox bal toplamış namizəd uğurlu hesab edilirdi. Yeni qaydalara görə, müsahibə mərhələsində direktor vəzifəsi üçün minimal keçid balı 22, direktor müavini vəzifəsi üçün isə 20 bal müəyyən olunub.
Bu dəyişikliklərin əsas məqsədi daha çox namizədin müsabiqədə iştirakına imkan yaratmaqdır.
Müsahibədə iştirak edən namizədlərin qiymətləndirmə meyarlarında da dəyişikliklər edilmişdir. Namizədin  qiymətləndirilməsi 4 meyar üzrə konkret kriteriyalar və standartlaşdırılmış qiymətləndirmə formaları əsasında aparılacaqdır.
Test və müsahibə mərhələsində topladığı balların cəmi əsasında namizədin yekun nəticəsi (faizlə) hesablanacaq. Test və müsahibədə ayrı-ayrılıqda 55% və daha artıq nəticə göstərənlər həm direktor, həm də direktor müavini vəzifələri üçün, 50%-54% nəticə göstərənlər yalnız direktor müavini vəzifələri üçün vakansiya seçmək hüququ əldə edəcəklər.
Namizədlərin vakansiya seçimindən sonra vakant vəzifələrə yerləşdirilməsi müsabiqə əsasında təşkil ediləcək.

Внесены изменения в правила приема на работу директоров и заместителей директора по учебной части в музыкальные школы и центры искусств (далее - школы), действующие при Министерстве культуры. Согласно новым правилам, снизив проходные баллы на этапе тестирования и собеседования, созданы равные возможности для кандидатов.
Согласно прежним правилам, минимальный проходной балл теста на должность директора в школах города Баку составлял 70 баллов, для школ Абшеронского района, городов Сумгайыт и Гянджа - 60 баллов, а для других городов и районов - 50 баллов. Для заместителей директора этот показатель составил в школах города Баку 63, в школах Абшеронского района, Сумгайыта и Гянджи - 54, в других регионах - 45.
В новых правилах были устранены региональные различия, а проходной балл для директоров во всех городах и регионах установлен на уровне 55 баллов, а для заместителей директора — 50 баллов. По прежним правилам успешными считались кандидаты, набравшие на этапе собеседования 32 и более баллов. По новым правилам минимальный проходной балл на должность директора на этапе собеседования составляет 22, а на должность заместителя директора — 20. Основная цель этих изменений – позволить большему количеству кандидатов участвовать в конкурсе. Критерии оценки кандидатов, участвующих в собеседовании, также были изменены. Оценка кандидата будет осуществляться на основе конкретных критериев и стандартизированных форм оценки по 4 критериям.
Итоговый результат кандидата (в процентах) будет рассчитан на основе суммы баллов, набранных на этапе тестирования и собеседования. Те, кто наберет 55% и более по тесту и собеседованию отдельно, получат право выбора вакансии как директора, так и заместителя директора, те, кто наберет 50-54%, получат право выбрать вакансию только на должность заместителя директора.
После выбора вакансий кандидаты будут назначены на вакантные должности по результатам конкурса. Для получения более подробной информации вы можете ознакомиться с Правилами.