41-ci İstanbul Beynəlxalq Kitab Sərgisində qurulan Azərbaycan stendində kitab təqdimatları və ədəbi müzakirələr davam edir.
Noyabrın 3-də - sərginin ikinci günündə “Səninləyik, Türkiyə” kitabının təqdimatı keçirilib.
Tədbirin moderatoru, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin (AYB) katibi şair Səlim Babullaoğlu nəşr haqqında məlumat verib. Bildirib ki, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu tərəfindən hazırlanmış kitab 6 fevral 2023-cü il tarixində Türkiyədə baş vermiş və 50 mindən artıq insanın həlak olması, on minlərlə insanın yaralanması ilə nəticələnən dəhşətli zəlzələyə həsr olunub.
Antologiyada türk dövlətləri və böyük türk coğrafiyasının tanınmış şairlərinin şeirləri toplanıb.
Nəşrin ideya və ön sözünün müəllifi Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun ilk prezidenti, Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədr müavini Günay Əfəndiyevadır.
Sonra Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulovanın təqdimat iştirakçılarına ünvanlanan məktubu oxunub.
Fondun Aparatının rəhbəri Fəxri Hacıyev, esseist, ədəbiyyatşünas Qismət Rüstəmov, "Ədəbiyyat qəzeti"nin baş redaktoru Azər Turan, şair Fərid Hüseyn çıxış ediblər.
Azər Turan 1939-cu ildə Türkiyənin Ərzincan şəhərində baş vermiş dəhşətli zəlzələ haqqında danışıb, Türk dünyasının böyük fikir adamı, şair, rəssam, həkim Əli bəy Hüseynzadənin həmin fəlakətə şeir həsr etdiyini diqqətə çatdırıb.
Qeyd edək ki,
Bakıda “Mütərcim” nəşriyyatında işıq üzü görən​ nəşrin tərtibçisi, tərcüməçi və redaktoru S.Babullaoğlu, dillər üzrə məsləhətçilər Ömər Məhmətoğlu, Şəmsəddin Kuzəçi, Maya Saparova, Zera Bəkirova və Albina Borisovadır.
Kitabda azərbaycanlı şairlər S.Babullaoğlu və F.Hüseynin də şeirləri yer alıb.
Həmin gün eyni zamanda Türkiyənin nüfuzlu “Heca” dərgisinin 2023-cü ildə işıq üzü görən “Modern Azərbaycan şeiri” adlı xüsusi sayının təqdimatı olub.
Məlumat verilib ki, AYB-nin katibi S.Babullaoğlunun tərtibçiliyi və ön sözü, Ömər Kiçikməhmədoğlunun tərcüməsində hazırlanan xüsusi sayda Rəsul Rza, Əli Kərim, Fikrət Qoca, Nurəngiz Gün, Vaqif Səmədoğlu, Ələkbər Salahzadə, İsa İsmayılzadə, Ramiz Rövşən, Vaqif Bayatlı Odər, Adil Mirseyid, Zahid Sarıtorpaq, Rasim Qaraca, Elxan Zal, Həmid Herisçi, Azad Yaşar, Salam Sarvan, Qulu Ağsəs, Səlim Babullaoğlu, Zahir Əzəmət, Aqşin Yenisey, Jalə İsmayıl, Rəbiqə Nazimqızı, Qismət, Fərid Hüseyn, Aqşin Evrən və Səxavət Sahilin şeirləri yer alıb.
Qeyd edək ki, aylıq "Heca" dərgisi 1997-ci ildən Ankarada nəşr olunur.
İstanbul Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində Azərbaycan incəsənət ustalarının ifasında maraqlı konsert proqramı təqdim olunub.
Xalq artisti, xanəndə Mənsum İbrahimov bəstəkar və xalq mahnılarını ifa edib. Xanəndəni Xalq artisti Elçin Həşimov (tar), Əməkdar artist Elnur Əhmədov (kamança) və Siyavuş Kərimov (nağara) müşayiət ediblər.

На Азербайджанском стенде, созданном на 41-й Стамбульской международной книжной ярмарке, продолжаются презентации книг и литературные дискуссии.
3 ноября – во второй день выставки состоялась презентация книги «Мы с тобой, Турция».
Модератор мероприятия, секретарь Союза писателей Азербайджана (СА), поэт Салим Бабуллаоглу рассказал об издании. Он сообщил, что книга, подготовленная Тюркским фондом культуры и наследия, посвящена повлёкшему за собой гибель более 50 тысяч человек и ранения десятков тысяч человек ужасному землетрясению, произошедшему в Турции 6 февраля 2023 года.
В антологии собраны стихи известных поэтов тюркских государств и большой тюркской географии.
Автором идеи и предисловия к изданию является Гюнай Эфендиева, первый президент Фонда тюркской культуры и наследия, заместитель председателя комитета по культуре Милли Меджлиса.
Затем было зачитано письмо президента Фонда тюркской культуры и наследия Актоты Раимкуловой, адресованное участникам презентации.
Выступили руководитель аппарата фонда Фахри Гаджиев, публицист, литературный критик Кисмет Рустамов, главный редактор газеты «Адабият» («Литература») Азер Туран и поэт Фарид Гусейн.
Азер Туран рассказал о страшном землетрясении, произошедшем в турецком Эрзинджане в 1939 году, и отметил, что Али-бей Гусейнзаде, великий мыслитель тюркского мира, поэт, художник, врач, посвятил этому бедствию стихотворение.
Отметим, что составителем, переводчиком и редактором издания, вышедшего в издательстве «Мютярджим» в Баку, является С.Бабуллаоглу, языковыми консультантами - Омер Мехметоглу, Шамседдин Кузечи, Майя Сапарова, Зера Бекирова и Альбина Борисова.
В книгу включены стихи азербайджанских поэтов С.Бабуллаоглу и Ф.Гусейна.
В этот же день был представлен вышедший в 2023 году специальный выпуск «Современная поэзия Азербайджана» престижного турецкого журнала «Heca».
Было сообщено, что в специальный выпуск, который составил и к которому написал предисловие секретарь СПА С.Бабуллаоглу, перевёл Омер Кичикмехметоглу, включены стихи Расула Рзы, Али Карима, Фикрета Годжа, Нурангиз Гюн, Вагифа Самедоглу, Алекпера Салахзаде, Исы Исмаилзаде, Рамиза Ровшана, Вагифа Баятлы Одера, Адиля Мирсейида, Захида Сариторпага, Расима Гараджа, Эльхана Зал, Хамида Хериши, Азада Яшара, Салама Сарвана, Гулу Агсеса, Салима Бабуллаоглу, Захира Азамата, Агшина Енисея, Жали Исмаил, Рабиги Назимгызы, Кисмета, Фарида Гусейна, Агшина Эврена и Сахавата Сахила.
Отметим, что ежемесячный журнал "Heca" издается в Анкаре с 1997 года.
В рамках Стамбульской международной книжной ярмарки была представлена интересная концертная программа в исполнении Азербайджанских артистов. Народный артист, певец Мансум Ибрагимов исполнил авторские и народные песни. Аккомпанировали певцу народный артист Эльчин Гашимов (тар), заслуженный артист Эльнур Ахмедов (кеманча) и Сиявуш Керимов (ударные).