41-ci İstanbul Beynəlxalq Kitab Sərgisində qurulan Azərbaycan stendində kitab təqdimatları və ədəbi müzakirələr davam edir.
Noyabrın 3-də - sərginin ikinci günündə “Səninləyik, Türkiyə” kitabının təqdimatı keçirilib.
Tədbirin moderatoru, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin (AYB) katibi şair Səlim Babullaoğlu nəşr haqqında məlumat verib. Bildirib ki, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu tərəfindən hazırlanmış kitab 6 fevral 2023-cü il tarixində Türkiyədə baş vermiş və 50 mindən artıq insanın həlak olması, on minlərlə insanın yaralanması ilə nəticələnən dəhşətli zəlzələyə həsr olunub.
Antologiyada türk dövlətləri və böyük türk coğrafiyasının tanınmış şairlərinin şeirləri toplanıb.
Nəşrin ideya və ön sözünün müəllifi Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun ilk prezidenti, Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədr müavini Günay Əfəndiyevadır.
Sonra Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulovanın təqdimat iştirakçılarına ünvanlanan məktubu oxunub.
Fondun Aparatının rəhbəri Fəxri Hacıyev, esseist, ədəbiyyatşünas Qismət Rüstəmov, "Ədəbiyyat qəzeti"nin baş redaktoru Azər Turan, şair Fərid Hüseyn çıxış ediblər.
Azər Turan 1939-cu ildə Türkiyənin Ərzincan şəhərində baş vermiş dəhşətli zəlzələ haqqında danışıb, Türk dünyasının böyük fikir adamı, şair, rəssam, həkim Əli bəy Hüseynzadənin həmin fəlakətə şeir həsr etdiyini diqqətə çatdırıb.
Qeyd edək ki,
Bakıda “Mütərcim” nəşriyyatında işıq üzü görən​ nəşrin tərtibçisi, tərcüməçi və redaktoru S.Babullaoğlu, dillər üzrə məsləhətçilər Ömər Məhmətoğlu, Şəmsəddin Kuzəçi, Maya Saparova, Zera Bəkirova və Albina Borisovadır.
Kitabda azərbaycanlı şairlər S.Babullaoğlu və F.Hüseynin də şeirləri yer alıb.
Həmin gün eyni zamanda Türkiyənin nüfuzlu “Heca” dərgisinin 2023-cü ildə işıq üzü görən “Modern Azərbaycan şeiri” adlı xüsusi sayının təqdimatı olub.
Məlumat verilib ki, AYB-nin katibi S.Babullaoğlunun tərtibçiliyi və ön sözü, Ömər Kiçikməhmədoğlunun tərcüməsində hazırlanan xüsusi sayda Rəsul Rza, Əli Kərim, Fikrət Qoca, Nurəngiz Gün, Vaqif Səmədoğlu, Ələkbər Salahzadə, İsa İsmayılzadə, Ramiz Rövşən, Vaqif Bayatlı Odər, Adil Mirseyid, Zahid Sarıtorpaq, Rasim Qaraca, Elxan Zal, Həmid Herisçi, Azad Yaşar, Salam Sarvan, Qulu Ağsəs, Səlim Babullaoğlu, Zahir Əzəmət, Aqşin Yenisey, Jalə İsmayıl, Rəbiqə Nazimqızı, Qismət, Fərid Hüseyn, Aqşin Evrən və Səxavət Sahilin şeirləri yer alıb.
Qeyd edək ki, aylıq "Heca" dərgisi 1997-ci ildən Ankarada nəşr olunur.
İstanbul Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində Azərbaycan incəsənət ustalarının ifasında maraqlı konsert proqramı təqdim olunub.
Xalq artisti, xanəndə Mənsum İbrahimov bəstəkar və xalq mahnılarını ifa edib. Xanəndəni Xalq artisti Elçin Həşimov (tar), Əməkdar artist Elnur Əhmədov (kamança) və Siyavuş Kərimov (nağara) müşayiət ediblər.

The stand of Azerbaijan at the 41st Istanbul International Book Fair continues to host book presentations and literary discussions.
On November 3, the second day of the fair, the book 'Standing with You, Türkiye' was presented.
Poet Salim Babullaoghlu, the secretary of the Union of Azerbaijani Writers and moderator of the event, provided details about the publication. He noted that the book, prepared by the Turkic Culture and Heritage Foundation, is dedicated to the devastating earthquake in Türkiye on February 6, 2023, which resulted in more than 50,000 deaths and countless injuries.
The anthology brings together poems by well-known poets from Turkic states and vast Turkic geography.
The idea and foreword of the publication belong to Gunay Efendiyeva, the first president of the Turkic Culture and Heritage Foundation and deputy chairperson of the Culture Committee of the Milli Majlis.
Following this, a letter from Aktotı Raimkulova, President of the Turkic Culture and Heritage Foundation, to the participants of the presentation was read aloud.
Speeches were made by Fakhri Hajiyev, head of the Office of the Foundation; essayist and literary critic Gismet Rustamov; Azer Turan, editor-in-chief of "Adabiyyat newspaper"; and poet Farid Huseyn.
Azer Turan spoke about the devastating earthquake that struck Erzincan, Türkiye, in 1939 and mentioned that Ali Bey Huseynzadeh, a prominent Turkic thinker, poet, artist, and doctor, dedicated a poem to the tragedy.
The book, published by Mutarjim Publishing House in Baku, was compiled, translated, and edited by S. Babullaoghlu, while the language consultants are Omar Mahmatoglu, Shamsaddin Kuzachi, Maya Saparova, Zera Bekirova, and Albina Borisova.
The special issue 2023 of the influential Turkish magazine "Heja" titled "Modern Azerbaijani Poetry" was also presented on the same day.
It was mentioned that the compilation and the preface were done by the secretary of the Union of Azerbaijani Writers, S. Babullaoghlu, and the translator is Omar Kichikmahmadoghlu. The special issue includes poems by Rasul Rza, Ali Karim, Fikret Goja, Nurangiz Gun, Vagif Samadoghlu, Alakbar Salahzadeh, Isa Ismayilzadeh, Ramiz Rovshan, Vagif Bayatli Oder, Adil Mirseyid, Zahid Sarıtorpag, Rasim Garaja, Elkhan Zal, Hamid Harischi, Azad Yashar, Salam Sarvan, Gulu Aghsas, Salim Babullaoghlu, Zahir Azamat, Agshin Yenisey, Jala Ismayil, Rabiga Nazimgizi, Gismat, Farid Huseyn, Agshin Evran, and Sakhavat Sahil.
The monthly magazine "Heja" has been published in Ankara since 1997.
An interesting concert program of Azerbaijani artists was presented at the Istanbul International Book Fair.
People's Artist Khananda Mansum Ibrahimov performed folk and composer songs, accompanied by People's Artist Elchin Hashimov (tar), Honored Artist Elnur Ahmadov (kamancha), and Siyavush Karimov (naghara). The concert was received with great interest and applause.