“Azərbaycan mədəniyyət həftəsi” çərçivəsində Tiranada Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunan sərgi və qala-konsert təşkil olunub
31 avqust  - 3 sentyabr tarixlərini əhatə edən “Azərbaycan mədəniyyət həftəsi”nin açılış mərasimi baş tutub. Tirananın Milli Tarix Muzeyində sərgi açılıb, sonra şəhərin İsgəndər Meydanında Qara Qarayev adına Azərbaycan Dövlət Kamera Orkestrinin müşaiyəti ilə qala-konsert keçirilib.
“Heydər Əliyev İli”ndə Albaniyada təşkil olunan və sentyabrın 2-dək davam edəcək sərgi Ümummilli liderin mənalı həyat yolunun, zəngin və çoxşaxəli irsinin tanıdılmasına xidmət edir. Tədbirdə  Heydər Əliyev Fondunun “Tərəqqinin memarı” adlı fotosərgisi, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin kolleksiyasından görkəmli rəssamların əsərləri, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin kolleksiyasından xalçalar və digər arxiv fotoşəkillər nümayiş olunub.
“Azərbaycan mədəniyyət həftəsi” çərçivəsində Tirana şəhərinin İsgəndər Meydanında Qara Qarayev adına Azərbaycan Dövlət Kamera Orkestrinin müşaiyəti ilə keçirilən konsertdə görkəmli Azərbaycan bəstəkarlarının əsərləri tamaşaçılara təqdim edilib.

As a part of the 'Culture Week of Azerbaijan,' an exhibition and a grand gala concert were organized in Tirana to commemorate the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev
The opening ceremony of the 'Culture Week of Azerbaijan, covering the dates of August 31–September 3, was held. An exhibition was opened in the National History Museum of Tirana, followed by a gala concert at Iskander Square in the city, with the accompaniment of the Azerbaijan State Chamber Orchestra named after Gara Garayev.
Taking place in Albania in the 'Heydar Aliyev Year,' the ongoing exhibition, lasting until September 2, serves as a platform to highlight the significant life journey and the vast, diverse legacy of the national leader. The event features the "Architect of Progress" photo exhibition by the Heydar Aliyev Foundation, noteworthy artworks from the collection of the National Art Museum of Azerbaijan, Azerbaijani carpets from the National Carpet Museum, and an array of archival photos.
As part of the "Culture Week of Azerbaijan," a concert featuring compositions by distinguished Azerbaijani composers was performed before the audience at Iskander Square in Tirana, accompanied by the Azerbaijan State Chamber Orchestra named after Gara Garayev.