“Azərbaycan mədəniyyət həftəsi” çərçivəsində Tiranada Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunan sərgi və qala-konsert təşkil olunub
31 avqust  - 3 sentyabr tarixlərini əhatə edən “Azərbaycan mədəniyyət həftəsi”nin açılış mərasimi baş tutub. Tirananın Milli Tarix Muzeyində sərgi açılıb, sonra şəhərin İsgəndər Meydanında Qara Qarayev adına Azərbaycan Dövlət Kamera Orkestrinin müşaiyəti ilə qala-konsert keçirilib.
“Heydər Əliyev İli”ndə Albaniyada təşkil olunan və sentyabrın 2-dək davam edəcək sərgi Ümummilli liderin mənalı həyat yolunun, zəngin və çoxşaxəli irsinin tanıdılmasına xidmət edir. Tədbirdə  Heydər Əliyev Fondunun “Tərəqqinin memarı” adlı fotosərgisi, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin kolleksiyasından görkəmli rəssamların əsərləri, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin kolleksiyasından xalçalar və digər arxiv fotoşəkillər nümayiş olunub.
“Azərbaycan mədəniyyət həftəsi” çərçivəsində Tirana şəhərinin İsgəndər Meydanında Qara Qarayev adına Azərbaycan Dövlət Kamera Orkestrinin müşaiyəti ilə keçirilən konsertdə görkəmli Azərbaycan bəstəkarlarının əsərləri tamaşaçılara təqdim edilib.

В Тиране в рамках «Недели Азербайджанской культуры» были организованы выставка и гала-концерт, посвящённые 100-летию Великого лидера Гейдара Алиева
Состоялась церемония открытия «Недели Азербайджанской культуры», охватывающей период с 31 августа по 3 сентября. В Национальном Историческом Музее Тираны открылась выставка, затем на городской Площади Искандера состоялся гала-концерт под аккомпанемент Азербайджанского Государственного Камерного Оркестра имени Гара Гараева.
Выставка, организованная в Албании в «Год Гейдара Алиева» и, которая продлится до 2 сентября, служит ознакомлению посетителей со значимым жизненным путём, богатым и разнообразным наследием Общенационального лидера. На мероприятии были продемонстрированы фотовыставка Фонда Гейдара Алиева «Архитектор прогресса», работы выдающихся художников из коллекции Национального Музея Искусств Азербайджана, ковры из коллекции Национального Музея Ковра Азербайджана, архивные фотографии.
В рамках "Недели Азербайджанской культуры" на концерте в сопровождении Азербайджанского Государственного Камерного Оркестра имени Гара Гараева состоявшемся на Площади Искандера в Тиране зрителям были представлены произведения выдающихся Азербайджанских композиторов.