“A-Hub Akselerasiya Proqramı”nın iştirakçıları Şuşa şəhəri ilə tanış olublar
Xəbər verdiyimiz kimi, “Rəqəmsal yaradıcı həftəsonu” (Digital Creative Weekend) layihəsi çərçivəsində iyunun 3-də Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi, İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı – ICESCO və “New Space Open Innovation”un əməkdaşlığı ilə Şuşa Hotel-Konqres Mərkəzində “A-Hub Akselerasiya Proqramı”nın 2023-cü il üzrə qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi keçirilib.
İyunun 4-də “A-Hub Akselerasiya Proqramı”nın iştirakçıları üçün Şuşa şəhərinə ekskursiya təşkil edilib.
Ekskursiya zamanı qonaqlar şəhərdə otuz ilə yaxın davam etmiş işğal dövrünün dağıdıcı nəticələrini öz gözləri ilə görüb, Şuşanın tarixi abidələri, şəhərdə aparılan bərpa-quruculuq işləri barədə məlumat alıblar.
Qonaqlar Xurşidbanu Natəvan, Üzeyir Hacıbəyli və Bülbülün güllələnmiş heykəllərini ziyarət edib, Şuşa qalası (Qala divarları) önündə xatirə şəkilləri çəkdiriblər.

Как уже было отмечено, в рамках проекта «Выходные цифрового творчества» («Digital Creative Weekend») 3 июня при поддержке Министерства культуры, Всемирной исламской организации образования, науки и культуры – ИСЕСКО (ICESCO) и организации «Новое пространство, открытые инновации» (“New Space Open Innovation”) в Конгресс-Центре отеля «Шуша» состоялась церемония награждения победителей «Программы ускорения A-Hub» на 2023 год.
4 июня для участников «Программы ускорения A-Hub» была организована экскурсия по городу Шуша.
В ходе экскурсии гости своими глазами увидели учиненные разрушения в период оккупации, продолжавшегося почти тридцать лет, узнали об исторических памятниках Шуши и проводимых в городе реставрационно-строительных работах.
Гости осмотрели расстрелянные статуи Хуршудбану Натаван, Узеира Гаджибейли и Бюльбюля, сделали памятные фотографии перед Шушинской крепостью (Крепостными стенами).