Xəbər verdiyimiz kimi, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 10-14 iyun tarixlərində Özbəkistanın paytaxtı Daşkənddə Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri keçirilir. İyunun 11-də Özbəkistan Yazıçılar İttifaqında "Məhəmməd Füzuli və Əlişir Nəvai: ortaq ədəbi-mənəvi dəyərlərimiz" adlı konfrans təşkil olunub.
Tədbirdə həmçinin böyük Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin (1494-1556) anadan olmasının 530 illik yubileyi münasibətilə söz ustadının əsərlərinin özbək dilində iki cilddə külliyyatının təqdimatı keçirilib. İkicildlik Daşkənddə fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin layihəsi əsasında işıq üzü görüb.
Konfransda Azərbaycanın mədəniyyət naziri Adil Kərimli, Özbəkistanın mədəniyyət naziri Ozodbek Nazarbekov, Özbəkistan Yazıçılar İttifaqının sədri Xalq şairi Siracəddin Səid və iki ölkənin tanınmış ədəbiyyat və mədəniyyət xadimləri iştirak ediblər. Özbəkistan Yazıçılar İttifaqının sədri Siracəddin Səid ölkəsində keçirilən Azərbaycan Mədəniyyəti Günlərinin eyni zamanda ədəbi əlaqələrin inkişafına böyük töhfə olduğunu deyib. Bildirilib ki, böyük Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin yaradıcılığından bəhrələnən Əlişir Nəvai ümumtürk ədəbi fikrinin inkişafına təsir göstərib, xalqlarımız arasında ədəbi-mədəni körpü rolunu oynayıb. S.Səid 100 cildlik "Türk ədəbiyyatının inciləri" antologiyasının ərsəyə gəlməsinə görə Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyevə minnətdarlığını bildirib.
Özbəkistanın mədəniyyət naziri Ozodbek Nazarbekov çıxış edərək Azərbaycan nümayəndə heyətini salamlayıb. Azərbaycan ilə Özbəkistan arasında ədəbi-mədəni əlaqələrin inkişafından məmnunluğunu bildirən nazir deyib ki, hər həftə ya Özbəkistanda, ya da Azərbaycanda iki qardaş xalqın ədəbiyyatı, mədəniyyəti və elmi ilə bağlı müxtəlif tədbirlər keçirilir. Hər bir tədbir xalqlarımızı daha da yaxınlaşdırır. O, ötən il Bakıda Özbəkistan Mədəniyyəti Günlərinin yüksək səviyyədə keçirildiyini deyib, Azərbaycan Mədəniyyəti Günlərinin də uğurla gerçəkləşəcəyini bildirib.
Azərbaycanın mədəniyyət naziri Adil Kərimli çıxışında konfrans iştirakçılarını salamlayaraq bildirib ki, mədəniyyət günləri tədbirlərinin ədəbiyyata dair konfransla başlanması təsadüfi deyil. Çünki Azərbaycan və Özbəkistan arasında mədəni münasibətlərin əsasında həm də Orta əsərlərdən üzü bəri davam edən ədəbi əlaqələr dayanır. İki ölkə arasında mədəni əlaqələrin inkişafında dövlət başçılarımızın dostluğunun və qarşılıqlı etimada əsaslanan uğurlu siyasətinin mühüm rol oynadığını deyən nazir bu sahədə siyasətin davamlı olacağına əminliyini bildirib. Qeyd olunub ki, Daşkənddə fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi də ölkələrimiz arasında ədəbi-mədəni əlaqələrin inkişafında mühüm rol oynayır. Məhəmməd Füzulinin külliyyatının özbək dilində nəşrini yüksək qiymətləndirən Adil Kərimli ikicildliyin dahi şairin Özbəkistanda daha yaxından tanınmasına vəsilə olacağını deyib. Nazir 2021-ci ildə Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşada Azərbaycan və Özbəkistan gənc yazarlarının iştirakı ilə "Məclisi-fəramuşan" ədəbi məclisinin bir uzun illərdən sonra bərpa olunmasını ölkələrimizin ədəbi əlaqələrinə yeni mühüm töhfə kimi qiymətləndirib.
Daha sonra konfransda ədəbiyyatşünas, professor Nurboy Cabbarov, Azərbaycan Milli Məclisinin deputatı akademik Nizami Cəfərov, şair, tərcüməçi Mirzo Kenjabek, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi Səlim Babullaoğlu və AMEA-nın akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru Ruhəngiz Cümşüdlünün məruzələri dinlənilib.
Qeyd edilib ki, Əlişir Nəvai və Məhəmməd Füzuli təkcə iki xalqın deyil, ümumtürk ədəbi-mədəni fikrinin inkişafında da müstəsna rol oynayıblar.
Sonra məruzələr ətrafında çıxışlar olub. Sonda Azərbaycan incəsənət ustalarının iştirakı ilə ədəbi-musiqili kompozisiya təqdim edilib.

As reported earlier, Days of Azerbaijani Culture are taking place in Tashkent, the capital of Uzbekistan, from June 10 to 14, under the organization of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan. On June 11, the Writers' Union of Uzbekistan hosted a conference titled "Mohammed Fuzuli and Alisher Navoi: Our Common Literary and Moral Values."
On the occasion of the 530th anniversary of the birth of the great Azerbaijani poet and thinker Muhammad Fuzuli (1494–1556), a two-volume edition of his works in the Uzbek language was presented as part of the event. The two-volume book was published under a project by the Azerbaijani Cultural Center named after Heydar Aliyev in Tashkent.
The conference was attended by the Minister of Culture of Azerbaijan Adil Karimli, the Minister of Culture of Uzbekistan Ozodbek Nazarbekov, Chairman of the Union of Writers of Uzbekistan, People's Poet Sirajaddin Said, as well as the prominent cultural figures of the two countries.
Sirajaddin Said, the Chairman of the Writers' Union of Uzbekistan, pointed out that the Days of Azerbaijani Culture held in Uzbekistan significantly contribute to the development of literary relations. It was noted that Alisher Navoi, who was inspired by the works of the great Azerbaijani poet Nizami Ganjavi, influenced the development of all-Turkic literary thought and served as a cultural and literary bridge between our peoples. S. Said thanked President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev for initiating the 100-volume anthology "Pearls of Turkic Literature."
Ozodbek Nazarbekov, the Minister of Culture of Uzbekistan, greeted the Azerbaijani delegation and expressed his satisfaction with the development of literary and cultural relations between Azerbaijan and Uzbekistan during his speech. The minister mentioned that every week various events related to the literature, culture, and science of the two brotherly countries are held either in Uzbekistan or in Azerbaijan. Each event strengthens the ties between our countries. He mentioned that the Days of Uzbek Culture were successfully held in Baku last year and expressed confidence that the Azerbaijani Days will be successful as well.
The Minister of Culture of Azerbaijan, Adil Karimli, welcomed the attendees of the conference, mentioning that it was not coincidental that the Days of Culture started with a literature conference. He emphasized that the cultural relations between Azerbaijan and Uzbekistan are based among other things, on literary ties dating back to the Middle Ages. Stressing the importance of the friendship between our heads of state and the successful policy based on mutual trust for developing cultural relations between the two countries, the Minister expressed confidence in the sustainability of this policy. The Minister mentioned that the Azerbaijan Cultural Center, named after Heydar Aliyev in Tashkent, significantly contributes to the development of literary and cultural ties between our countries. Adil Karimli expressed his appreciation for the publication of Mohammad Fuzuli's collection in the Uzbek language, noting that the two-volume book will increase the recognition of the poet in Uzbekistan. The Minister assessed the restoration of the "Majlisi-faramushan" literary event in 2021 in Shusha, the cultural capital of Azerbaijan, involving young writers from both Azerbaijan and Uzbekistan after many years, as an important new contribution to the literary relations of our countries.
Later at the conference, reports were presented by literary critic and professor Nurboy Jabbarov, the member of the Azerbaijan Milli Majlis and academician Nizami Jafarov, poet and translator Mirzo Kenjabek, the secretary of the Azerbaijan Writers' Union Salim Babullaoglu, and the director of the Institute of Oriental Studies named after academician Ziya Bunyadov of ANAS, Ruhangiz Jumshudlu. It was mentioned that Alisher Navoi and Muhammad Fuzuli had an exceptional role in the development of not only the two nations but also of Turkic literary and cultural thought in general. This was followed by discussions centered around the reports.
The event concluded with the presentation of a literary and musical composition with the participation of Azerbaijani art masters.