Xəbər verdiyimiz kimi, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 10-14 iyun tarixlərində Özbəkistanın paytaxtı Daşkənddə Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri keçirilir. İyunun 11-də Özbəkistan Yazıçılar İttifaqında "Məhəmməd Füzuli və Əlişir Nəvai: ortaq ədəbi-mənəvi dəyərlərimiz" adlı konfrans təşkil olunub.
Tədbirdə həmçinin böyük Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin (1494-1556) anadan olmasının 530 illik yubileyi münasibətilə söz ustadının əsərlərinin özbək dilində iki cilddə külliyyatının təqdimatı keçirilib. İkicildlik Daşkənddə fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin layihəsi əsasında işıq üzü görüb.
Konfransda Azərbaycanın mədəniyyət naziri Adil Kərimli, Özbəkistanın mədəniyyət naziri Ozodbek Nazarbekov, Özbəkistan Yazıçılar İttifaqının sədri Xalq şairi Siracəddin Səid və iki ölkənin tanınmış ədəbiyyat və mədəniyyət xadimləri iştirak ediblər. Özbəkistan Yazıçılar İttifaqının sədri Siracəddin Səid ölkəsində keçirilən Azərbaycan Mədəniyyəti Günlərinin eyni zamanda ədəbi əlaqələrin inkişafına böyük töhfə olduğunu deyib. Bildirilib ki, böyük Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin yaradıcılığından bəhrələnən Əlişir Nəvai ümumtürk ədəbi fikrinin inkişafına təsir göstərib, xalqlarımız arasında ədəbi-mədəni körpü rolunu oynayıb. S.Səid 100 cildlik "Türk ədəbiyyatının inciləri" antologiyasının ərsəyə gəlməsinə görə Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyevə minnətdarlığını bildirib.
Özbəkistanın mədəniyyət naziri Ozodbek Nazarbekov çıxış edərək Azərbaycan nümayəndə heyətini salamlayıb. Azərbaycan ilə Özbəkistan arasında ədəbi-mədəni əlaqələrin inkişafından məmnunluğunu bildirən nazir deyib ki, hər həftə ya Özbəkistanda, ya da Azərbaycanda iki qardaş xalqın ədəbiyyatı, mədəniyyəti və elmi ilə bağlı müxtəlif tədbirlər keçirilir. Hər bir tədbir xalqlarımızı daha da yaxınlaşdırır. O, ötən il Bakıda Özbəkistan Mədəniyyəti Günlərinin yüksək səviyyədə keçirildiyini deyib, Azərbaycan Mədəniyyəti Günlərinin də uğurla gerçəkləşəcəyini bildirib.
Azərbaycanın mədəniyyət naziri Adil Kərimli çıxışında konfrans iştirakçılarını salamlayaraq bildirib ki, mədəniyyət günləri tədbirlərinin ədəbiyyata dair konfransla başlanması təsadüfi deyil. Çünki Azərbaycan və Özbəkistan arasında mədəni münasibətlərin əsasında həm də Orta əsərlərdən üzü bəri davam edən ədəbi əlaqələr dayanır. İki ölkə arasında mədəni əlaqələrin inkişafında dövlət başçılarımızın dostluğunun və qarşılıqlı etimada əsaslanan uğurlu siyasətinin mühüm rol oynadığını deyən nazir bu sahədə siyasətin davamlı olacağına əminliyini bildirib. Qeyd olunub ki, Daşkənddə fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi də ölkələrimiz arasında ədəbi-mədəni əlaqələrin inkişafında mühüm rol oynayır. Məhəmməd Füzulinin külliyyatının özbək dilində nəşrini yüksək qiymətləndirən Adil Kərimli ikicildliyin dahi şairin Özbəkistanda daha yaxından tanınmasına vəsilə olacağını deyib. Nazir 2021-ci ildə Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşada Azərbaycan və Özbəkistan gənc yazarlarının iştirakı ilə "Məclisi-fəramuşan" ədəbi məclisinin bir uzun illərdən sonra bərpa olunmasını ölkələrimizin ədəbi əlaqələrinə yeni mühüm töhfə kimi qiymətləndirib.
Daha sonra konfransda ədəbiyyatşünas, professor Nurboy Cabbarov, Azərbaycan Milli Məclisinin deputatı akademik Nizami Cəfərov, şair, tərcüməçi Mirzo Kenjabek, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi Səlim Babullaoğlu və AMEA-nın akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru Ruhəngiz Cümşüdlünün məruzələri dinlənilib.
Qeyd edilib ki, Əlişir Nəvai və Məhəmməd Füzuli təkcə iki xalqın deyil, ümumtürk ədəbi-mədəni fikrinin inkişafında da müstəsna rol oynayıblar.
Sonra məruzələr ətrafında çıxışlar olub. Sonda Azərbaycan incəsənət ustalarının iştirakı ilə ədəbi-musiqili kompozisiya təqdim edilib.

Как мы сообщали 10-14 июня в столице Узбекистана Ташкенте проходят Дни Культуры Азербайджана, организованные Министерством культуры Азербайджанской Республики. 11 июня в Союзе писателей Узбекистана прошла конференция «Мухаммед Физули и Алишер Навои: наши общие литературно-духовные ценности».
На мероприятии в связи 530-летием со дня рождения великого Азербайджанского поэта и мыслителя Мухаммеда Физули (1494-1556) состоялась презентация сборника произведений мастера слова на узбекском языке в двух томах. Двухтомник издан на основе проекта действующего в Ташкенте Центра культуры Азербайджана имени Гейдара Алиева. В конференции приняли участие министр культуры Азербайджана Адиль Каримли, министр культуры Узбекистана Озодбек Назарбеков, председатель Союза писателей Узбекистана, народный поэт Сираджеддин Саид, известные деятели литературы и культуры двух стран. Председатель Союза писателей Узбекистана Сираджеддин Саид отметил, что проводимые в его стране Дни культуры Азербайджана являются большим вкладом в развитие литературных связей. Было отмечено, что Алишер Навои, творивший под влиянием творчества великого азербайджанского поэта Низами Гянджеви, оказал влияние на развитие общетюркской литературной мысли, сыграл роль литературного и культурного моста между нашими народами. С.Саид поблагодарил Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева за создание 100-томной антологии «Жемчужины тюркской литературы».
Министр культуры Узбекистана Озодбек Назарбеков выступил с речью и приветствовал Азербайджанскую делегацию. Выразив удовлетворение развитием литературных и культурных связей между Азербайджаном и Узбекистаном, министр сообщил, что каждую неделю либо в Узбекистане, либо в Азербайджане проводятся различные мероприятия, связанные с литературой, культурой и наукой двух братских народов. Каждое мероприятие сближает наши народы. Он сообщил, что в прошлом году в Баку на высоком уровне были проведены Дни культуры Узбекистана, и отметил, что Дни культуры Азербайджана также пройдут успешно.
Министр культуры Азербайджана Адиль Каримли приветствовал участников конференции и отметил, что неслучайно мероприятия Дней культуры начались с конференции, посвященной литературе. Потому что культурные связи между Азербайджаном и Узбекистаном основаны на литературных связях, которые существуют со времен средневековья. Отметив, что дружба глав наших государств и успешная политика, основанная на взаимном доверии, играют важную роль в развитии культурных связей между двумя странами, министр выразил уверенность, что политика в этой сфере будет устойчивой. Было отмечено, что действующий в Ташкенте Центр Азербайджанской Культуры имени Гейдара Алиева также играет важную роль в развитии литературных и культурных связей между нашими странами. Поблагодарив за издание сборника Мухаммеда Физули на узбекском языке, Адиль Каримли отметил, что двухтомник поможет сделать творчество гениального поэта стать более известным в Узбекистане. Министр оценил восстановление в 2021 году в Шуше, культурной столице Азербайджана, спустя много лет литературного совещания «Маджлиси-Фарамушан» с участием молодых писателей Азербайджана и Узбекистана, как новый важный вклад в литературные связи наших стран.
Далее на конференции заслушали доклады литературоведа, профессора Нурбоя Джаббарова, депутата Милли Меджлиса Азербайджана, академика Низами Джафарова, поэта, переводчика Мирзо Кенджабека, секретаря Союза писателей Азербайджана Салима Бабуллаоглу и директора Института Востоковедения НАНА имени академика Зии Буньядова Рухангиз Джумшудлу.
Было отмечено, что Алишер Навои и Мухаммед Физули сыграли исключительную роль в развитии литературно-культурной мысли не только двух народов, но и всего тюркского мира. Затем были выступления вокруг докладов.
В завершение была представлена ​​литературно-музыкальная композиция с участием мастеров Азербайджанского искусства.