Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 10-14 iyun tarixlərində Özbəkistanda Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri keçirilir.
İyunun 11-də Daşkənddəki Özbəkistan Forumlar Sarayında Azərbaycan Mədəniyyəti Günlərinin qala konserti gerçəkləşib.
Gecədə hər iki ölkənin mədəniyyət nazirləri Adil Kərimli, Ozodbek Nazarbekov, digər rəsmilər, tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimləri, Azərbaycan musiqisinin, muğamının pərəstişkarı olan yüzlərlə tamaşaçı iştirak edib.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə möhtəşəm Forumlar Sarayının foyesində təqdim olunan milli şirniyyatlarımıza qonaq ediliblər. Qonaqlar şəkərbura, badambura, paxlava və digər şirniyyat növlərinin dadına baxıblar.
Qala konsertdən öncə Özbəkistan Respublikası Prezidentinin Mətbuat xidmətinin rəhbəri Şirzod Asadov səhnəyə çıxaraq ölkə başçısı Şavkat Mirziyoyevin təbrik məktubunu oxuyub.
Məktubda Özbəkistan və Azərbaycanın dostluq və qardaşlığından bəhs olunub, iki ölkənin mədəniyyət və incəsənətinin xalqlarımız arasında əlaqələrin möhkəmlənməsində xüsusi yer tutduğu qeyd edilib.
Sonra təntənəli konsert proqramı başlanıb.
İlk olaraq Həzrət Əzizlinin ifasında "Bayatı-Şiraz" muğamı, "Natiq" ritm qrupu və "Mirvari" rəqs ansamblının kompozisiyası böyük coşqu ilə qarşılanıb.
Əməkdar artist, tarzən Sahib Paşazadə "Çahargah" rapsodiyası"nı və "Andijon polkası" özbək xalq rəqsini, müğənni Almaxanım Əhmədli "Küsmə, gəl" mahnısını ifa ediblər.
Sonra Xalq artisti Mənsum İbrahimovun rəhbərlik etdiyi "Qarabağ" muğam qrupu "Musiqi çələngi", Əməkdar artist Nigar Şabanova "Sən gəlməz oldun", Afaq Abbasova "Bakı", Azərbaycan Dövlət Rəqs Ansamblı "Uzundərə", "Qaytağı" və  "Zəngəzur yallısı"nı rəqsləri təqdim ediblər. Özbək müğənni, iki ölkənin Xalq artisti Nəsibə Abdullayeva "Qarabağ", Xalq artisti Gülyanaq Məmmədova "Uluğumsan Vətənim", Aşıq Samirə və Aşıq Əli "Aşıq havaları", Xalq artisti Zülfiyyə Xanbabayeva "Şuşanın dağları", Xalq artisti Azər Zeynalov "Şükriyyə", Afaq Abbasova və Azər Zeynalov "Arşın mal alan" operettasından duet, Azad Şabanov "Qayınana" filmindən "Popurri" və başqa musiqi nömrələri ifa olunub.
Konsertin sonunda bütün iştirakçılar Rauf Hacıyevin "Azərbaycan" mahnısını birlikdə səsləndiriblər. Salonun ayaq üstə alqışladığı mahnıdan sonra nazirlər Adil Kərimli və Ozodbek Nazarbekov səhnəyə çıxaraq sənətçilərlə görüşüb, uğurlu ifa münasibətilə onları təbrik ediblər.

10-14 июня в Узбекистане проходят Дни культуры Азербайджана, организованные Министерством культуры Азербайджанской Республики.
11 июня во Дворце форумов Узбекистана в Ташкенте состоялся гала-концерт Дней культуры Азербайджана.
В вечере приняли участие министры культуры обеих стран Адиль Каримли, Озодбек Назарбеков, другие официальные лица, известные деятели культуры и искусства, а также сотни зрителей, являющихся поклонниками азербайджанской музыки и мугама.
Участники мероприятия сначала были приглашены познакомиться с нашими национальными сладостями, представленными в фойе Дворца форумов. Гости попробовали шякярбуру, бадамбуру, пахлаву и другие сладости.
Перед гала-концертом на сцену вышел руководитель пресс-службы Президента Республики Узбекистан Ширзод Асадов и зачитал поздравительное письмо президента страны Шавката Мирзиёева.
В письме были отмечены дружба и братство Узбекистана и Азербайджана, отмечено, что культура и искусство двух стран занимают особое место в укреплении связей между нашими народами.
Затем началась торжественная концертная программа.
В начале с большим восторгом были приняты мугам «Баяты-Шираз» в исполнении Хазрата Азизли, музыкальные композиции ритм-группы «Натиг» и танцевального ансамбля «Мирвари» («Жемчужина»). Заслуженный артист, исполнитель на таре Сахиб Пашазаде исполнил рапсодию «Джахаргях» и мелодию узбекского народного танца «Андижанская полька», певица Алмаханым Ахмедли исполнила песню «Не обижайся, приходи».
Затем группа исполнителей мугама «Гарабах» под руководством народного артиста Мансума Ибрагимова исполнила «Музыкальный венок», заслуженная артистка Нигяр Шабанова исполнила песню «Ты так и не пришла», Азербайджанский государственный ансамбль танца представил танцы «Узундяря», «Гайтаги» и «Зангезурское яллы». Узбекская певица, народная артистка обеих стран Насиба Абдуллаева исполнила песню «Гарабах», народная артистка Гюльянаг Мамедова исполнила песню «Ты прекрасна моя Родина», Ашуг Самира и Ашуг Али исполнили «Ашугские Мелодии», народная артистка Зульфия Ханбабаева исполнила «Горы Шуши», народный артист Азер Зейналов исполнил «Шукрию», Афаг Аббасова и Азер Зейналов исполнили дуэт из оперетты «Аршин мал алан», Азад Шабанов исполнил «Попурри» из фильма «Теща» и другие музыкальные номера.
В конце концерта все участники вместе исполнили песню Рауфа Гаджиева «Азербайджан». После исполнения этой песни, которой аудитория аплодировала стоя, министры Адиль Каримли и Озодбек Назарбеков поднявшись на сцену поприветствовали артистов и поздравили их с успешным выступлением.