Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 10-14 iyun tarixlərində Özbəkistanda Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri keçirilir.
İyunun 11-də Daşkənddəki Özbəkistan Forumlar Sarayında Azərbaycan Mədəniyyəti Günlərinin qala konserti gerçəkləşib.
Gecədə hər iki ölkənin mədəniyyət nazirləri Adil Kərimli, Ozodbek Nazarbekov, digər rəsmilər, tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimləri, Azərbaycan musiqisinin, muğamının pərəstişkarı olan yüzlərlə tamaşaçı iştirak edib.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə möhtəşəm Forumlar Sarayının foyesində təqdim olunan milli şirniyyatlarımıza qonaq ediliblər. Qonaqlar şəkərbura, badambura, paxlava və digər şirniyyat növlərinin dadına baxıblar.
Qala konsertdən öncə Özbəkistan Respublikası Prezidentinin Mətbuat xidmətinin rəhbəri Şirzod Asadov səhnəyə çıxaraq ölkə başçısı Şavkat Mirziyoyevin təbrik məktubunu oxuyub.
Məktubda Özbəkistan və Azərbaycanın dostluq və qardaşlığından bəhs olunub, iki ölkənin mədəniyyət və incəsənətinin xalqlarımız arasında əlaqələrin möhkəmlənməsində xüsusi yer tutduğu qeyd edilib.
Sonra təntənəli konsert proqramı başlanıb.
İlk olaraq Həzrət Əzizlinin ifasında "Bayatı-Şiraz" muğamı, "Natiq" ritm qrupu və "Mirvari" rəqs ansamblının kompozisiyası böyük coşqu ilə qarşılanıb.
Əməkdar artist, tarzən Sahib Paşazadə "Çahargah" rapsodiyası"nı və "Andijon polkası" özbək xalq rəqsini, müğənni Almaxanım Əhmədli "Küsmə, gəl" mahnısını ifa ediblər.
Sonra Xalq artisti Mənsum İbrahimovun rəhbərlik etdiyi "Qarabağ" muğam qrupu "Musiqi çələngi", Əməkdar artist Nigar Şabanova "Sən gəlməz oldun", Afaq Abbasova "Bakı", Azərbaycan Dövlət Rəqs Ansamblı "Uzundərə", "Qaytağı" və  "Zəngəzur yallısı"nı rəqsləri təqdim ediblər. Özbək müğənni, iki ölkənin Xalq artisti Nəsibə Abdullayeva "Qarabağ", Xalq artisti Gülyanaq Məmmədova "Uluğumsan Vətənim", Aşıq Samirə və Aşıq Əli "Aşıq havaları", Xalq artisti Zülfiyyə Xanbabayeva "Şuşanın dağları", Xalq artisti Azər Zeynalov "Şükriyyə", Afaq Abbasova və Azər Zeynalov "Arşın mal alan" operettasından duet, Azad Şabanov "Qayınana" filmindən "Popurri" və başqa musiqi nömrələri ifa olunub.
Konsertin sonunda bütün iştirakçılar Rauf Hacıyevin "Azərbaycan" mahnısını birlikdə səsləndiriblər. Salonun ayaq üstə alqışladığı mahnıdan sonra nazirlər Adil Kərimli və Ozodbek Nazarbekov səhnəyə çıxaraq sənətçilərlə görüşüb, uğurlu ifa münasibətilə onları təbrik ediblər.

Days of Azerbaijani Culture are being held in Uzbekistan from June 10 to June 14 under the organization of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan.
The gala concert of the Days of Azerbaijan Culture was held on June 11 at the Palace of Forums of Uzbekistan in Tashkent.
The evening was attended by ministers of culture of both countries, Adil Karimli and Ozodbek Nazarbekov, along with other officials and prominent figures from the cultural and artistic communities, as well as hundreds of fans of Azerbaijani music and mugham.
The participants of the event were first invited to taste our national pastries presented in the lobby of the magnificent Palace of Forums. The guests tasted shakerbura, badambura, baklava, and other pastries.
Shirzod Asadov, the head of the press service for the President of the Republic of Uzbekistan, took the stage before the gala concert and read a congratulatory letter from President Shavkat Mirziyoyev. The letter emphasized the friendship and brotherhood between Uzbekistan and Azerbaijan, pointing out that the culture and art of both countries play a special role in strengthening relations between our peoples.
Then, the solemn concert program started.
Hazrat Azizli's rendition of the "Bayati-Shiraz" mugham, along with the composition by the "Natig" rhythm group and the "Mirvari" dance ensemble, were met with great enthusiasm. The honored artist and tar performer Sahib Pashazadeh performed the "Chahargah" rhapsody and the "Andijon polka" Uzbek folk dance, while singer Almakhanim Ahmadli presented the song "Don't get hurt, come over here." The Garabakh Mugham group, under the direction of People's Artist Mansum Ibrahimov, performed "Musical Bouquet,"  followed by Honored Artist Nigar Shabanova's rendition of "You did not come" and Afag Abbasova's performance of "Baku." The Azerbaijan State Dance Ensemble performed the dances "Uzundara,"  "Gaitaghi,"  and "Zangazur yallisi." Uzbek singer and People's Artist of both countries, Nasiba Abdullayeva, performed "Garabagh." People's artist Gulyanag Mammadova sang "Ulugumsan Vatanim", Ashig Samira and Ashig Ali presented "Ashug melodies", People's artist Zulfiya Khanbabayeva performed "Mountains of Shusha", People's artist Azer Zeynalov sang "Shukriya", and Afag Abbasova and Azer Zeynalov performed a duet from the operetta "Arshin Mal Alan". Additionally, Azad Shabanov presented "Popourri" from the film "Mother-in-Law," along with other musical performances.
As the concert concluded, all the participants performed Rauf Hajiyev's song "Azerbaijan" together. Ministers Adil Karimli and Ozodbek Nazarbekov joined the artists on stage after the song, which received a standing ovation from the audience. They congratulated the artists on their successful performances.