Daşkənddə keçirilən Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri maraqlı tədbirlərlə davam edir. Tədbir çərçivəsində iyunun 12-də Azərbaycan Dövlət Yuğ Teatrının kollektivi Özbəkistan Dövlət Sənət və Mədəniyyət İnstitutunun (ÖDSMİ) səhnəsində “Mənəm, mən” tamaşasını nümayiş etdirib.
Nümayişdən əvvəl bildirilib ki, Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin direktoru Əməkdar artist Sahib Paşazadə ÖDSMİ-nin fəxri professoru adına layiq görülüb. Tarzənə fəxri professor diplomu təqdim olunub.
Səhnə əsərini ÖDSMİ-nin professor-müəllim heyəti və tələbələri, qardaş ölkənin mədəniyyət, incəsənət xadimləri izləyiblər.
Yazıçı-dramaturq İlqar Fəhminin əsəri əsasında 2019-cu ildə, mütəfəkkir şair İmadəddin Nəsiminin (1369–1417) 650 illiyi münasibətilə hazırlanan tamaşaya Əməkdar incəsənət xadimi Mehriban Ələkbərzadə quruluş verib. Tamaşanın rəssamı Vüsal Rəhim, bəstəkarı Xalq artisti Aygün Səmədzadə, plastik həllin müəllifi Ceyhun Dadaşovdur.
Janrı mistik-psixoloji dram kimi təyin edilən tamaşa Azərbaycan Dövlət Yuğ Teatrı və Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun birgə layihəsi əsasında ərsəyə gətirilib.
Tamaşada Xalq artisti Məmmədsəfa Qasımov, Əməkdar artist Qasım Nağı, aktyorlar Əbdülqəni Əliyev, Ziya Ağa, Amid Qasımov, Vüqar Hacıyev, Elgün Həmidov, Elşən Əsgərov və Famil Quliyev iştirak ediblər.
Səhnə əsərində hürufilik anlayışı elm, eşq, ilahi yazı və övliyalıq kimi tamaşaçıya təqdim olunur. Kollektiv fərqli zaman və məkan anlayışlarını səhnədə cəm etməklə özbək tamaşaçıları Nəsiminin dövrü, eşqi, kədəri, sevinci, həqiqəti, ölümü və ölümsüzlüyü ilə tanış ediblər.

Проходящие в Ташкенте Дни культуры Азербайджана продолжаются интересными мероприятиями. В рамках мероприятия 12 июня коллектив Азербайджанского государственного театра Юг представил на сцене Узбекского государственного института искусства и культуры (УГИИК) спектакль «Это я, я».
Перед выступлением было объявлено, что директору Международного центра мугама, заслуженному артисту Сахибу Пашазаде присвоено звание почётного профессора УГИИК. Исполнителю на таре был вручён диплом почётного профессора.
Сценическое произведение посмотрели преподаватели и студенты УГИИК, деятели культуры и искусства братской страны.
Спектакль, подготовленный в 2019 году к 650-летию поэта-мыслителя Имадеддина Насими (1369-1417) по произведению писателя-драматурга Ильгара Фахмина, был поставлен заслуженным деятелем искусств Мехрибан Алекперзаде. Художник спектакля – Вюсал Рагим, композитор – народная артистка Айгюн Самадзаде, автор пластического решения – Джейхун Дадашов.
Спектакль, жанр которого определяется как мистико-психологическая драма, создан на основе совместного проекта Азербайджанского государственного театра Юг и Фонда тюркской культуры и наследия.
В спектакле приняли участие народный артист Мамедсафа Гасымов, заслуженный артист Гасым Нагы, актеры Абдулгани Алиев, Зия Ага, Амид Гасымов, Вюгар Гаджиев, Эльгюн Гамидов, Эльшан Аскеров и Фамиль Гулиев.
В сценическом произведении религиозно-философское течение хуруфизма представлено зрителю как наука, страсть, божественное письмо и святость. Соединив на сцене разные концепции времени и пространства коллектив театра познакомил узбекских зрителей с эпохой, любовью, печалью, радостью, правдой, смертью и бессмертием Насими.